Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [142] U 3D desktopu jsem tu doporučoval se...

 • 16. 9. 2008 17:27

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [142] U 3D desktopu jsem tu doporučoval se podívat na wiki Compiz Fusion. Pokud vám běhá out of the box, jste asi z těch šťastnějších. Možná vám out of the box běhá i WiFi karta - možná i takový lidé existují.

  Pokud vás učí účetnictví, zřejmě vám ukáží účetní SW (za mých časů to byla typicky Abra *, dnes nevím). Pokud vás učí management, předpokládám, že vám ukáží SW pro projektový management (a zřejmě to bud MS Project). Pokud vytváříte schémata, Visio je jasná volba. SVG je jen formát - pro kreslení schématu potřebujete například knihovny součástek a piktogramů, autou-routing komponent atd. A když jsme u toho, na řadě škol budete na počítači navrhovat obvody a plošňáky.

  Remote Desktop je super věc, ale pro vzdálený helpdesk se používají typicky jiné produkty. KDE samozřejmě nemá Remote Desktop, protože jede přes předpotopní X11. Domovské adresáře na sdílených discích nejsou obdobou Roaming Proiles - na unixech obdoba roaming profiles zřejmě ani neexistuje (soudě podle toho, že aplikace skladují lokální a roamující data na jedné velké hromadě v home uživatele). Zajímavým důsledkem je, že když máte home folder na síti (proboha jen ne NFS), budete mít na síti i cache browseru. Ve Windows aplikace oddělují lokální data (cache browseru, lokální kopie mailboxu) od dat roamujících (dekstop, dokumenty, nastavení).

  S tou akcelerací... ehm. Podívejte se, jak je Compiz postavený. Aplikace SW rendrují okno do kusu paměti, který se později prohlásí za texturu, a pošle grafické kartě.

  Když to shrnu, tak vidíte věci ze své perspektivy velmi zjednodušeně. O řadě věcí toho moc netušíte (3D desktop, WPF, běh a potřeby firmy), ale zato nejlépe víte, jak by se věci měly dělat. Typické produkty mládí a nezkušenosti. Upozorňuji, že jestli se teď cítíte dotčeně či naštvaně, tak to jen zapadá do schématu.

  [143] Samozřejmě pokud to u vás splnilo účel, dobře tak. To, aby studenti neinstalovali co nemají, se dá zařídit celkem jednoduše - každý správce Windows vám poradí. Proti šmajchlkoutku osobně nic nemám, jen bych vyžadoval, aby byl otevřený i pro veřejnost ;). Zajímavé také je, že školy dnes rozdávají kondomy i SW ;)

  Ha, tady máme zajímavý moment. Když se student naučí v OOo Writeru, tak zvládne používat jakýkoliv jiný produkt. Když se naučí v MS Wordu, tak je už v příští verzi Wordu namydlený. Zajímavý paradox. Ve skutečnosti z některých škol lezou žáci s certifikátem "umím zacházet s počítačem, včetně Wordu a Excelu", protože jim to dává výhodu na trhu práce.

  U ATI to bylo drivery, ale je to prý už OK. Mě se nezdá, protože položky na Compiz Fusion wiki jsou pořád stejné. V případě Intelu jsou také problémy, a na nVidia se podívejte sám - situace není o moc lepší. Ne, tohle není dobré - tak vypadá polotovar, ne hotová technologie. Představte si, že byste si koupil Windows Vista, pak složitě stahoval drivery, zkoušel editovat konfiguráky, četl z logů co je špatně, a editoval konfiguráky. Co se stane, když budete mít dvě grafické karty od různých výrobců, to ví zřejmě jen ten, kdo to zkusil. Mizerně definované interfacy, mizerně podporované, mizerný design, hromady bugů - vítejte ve světě Linuxu. Působí to jako pokus o flame, ale není to tak. Pod tíhou faktů musíte sám uznat, že v případě Compiz Fusion jde spíše o technologické demo, než o produkt. I když vám to tak možná nepřijde, protože jste na podobný "standard" zvyklý.
  http://wiki.compiz-fusion.org