Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [132] Ano, bastlicí cesta. Srovnejte s Windows, kde...

 • 15. 9. 2008 23:43

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [132] Ano, bastlicí cesta. Srovnejte s Windows, kde pokud aplikace z Windows 3.11 dnes nefunguje, jde o *chybu*. A typicky je to pak chyba té aplikace.

  Ááá, outsourcing. S tím choďte na někoho, kdo nikdy neviděl firmu, která nemá vlastní IT oddělení, a jen outsourcuje. Výsledek bývá naprosto katastrofální. Ve firmě IT nikdo zbla nerozumí, padají z nich nesmyslné a protiřečící si požadavky, technika nefunguje, a chod firmy trpí. Samozřejmě existují i výjimky, ale bohužel jsou to jen výjimky. V praxi je nutné mít ve firmě někoho, kdo IT rozumí alespoň jako power user, lépe jako low end admin. Firma tím pokryje věci typu helpdesk, běžnou administraci, nákupy HW, nákupy SW, testování, nákupy IT služeb, menší customizace, a když má štěstí, tak i napsaní pár desítek řádků kódu.

  Zaíjmavé je, že vy říkáte "ať to nechají na někom zvenku". Řada jiných diskutérů zase říká "proč naše firma mrhá penězi za nesmyslné produkty, dokázali bychom to sami a lépe". Společné je to "my to víme nejlépe", jinak jde o naprosto opačné přístupy. I to ilustruje, že míru kombinace vlastního a koupeního/outsou­rcovaného IT není dobré nechat na diskutérech z root.cz ;)

  Jinými slovy výběr komponent z balíku provést nelze. A pokud jde o produkt typu MS Office, Oracle, AutoCAD apod., tak máte smůlu, protože tam je těch voleb při instalaci stovky. Už u MS Office by bylo zábavné instalovat "MS Office - core", "MS Office - speller CZ", "MS Office - extended WGL4 fonts", "MS Office - Word", "MS Office - Word, CZ interface" atd., samozřejmě bez hierarchického třídění komponent a přímého označení závislostí.
  Kvůli možnosti výběru komponent přece nemusíte nezbytně mít instalační média všech komponent. Stačí jejich metadata.

  Internetová studovna není úplně špatné místo na nasazení Linuxu. Pro brouzdání po inetu s Linuxem fakt nebude velký problém (s výjimkou flashe, streamovaných videí, intranetových aplikací, OWA, čtení případných stažených dokumentů apod). Bohužel automaticky odpadají hry (kvůli kterým žáci vyhledávají počítače především), výukové programy, i výuka konkrétních SW (třeba účetnictví). Ve firmě je to ale horší.

  Já akcelerovaný desktop nerozchodil. To bylo ještě v jeho dřevních dobách. Bohužel ani dnes to nefunguje tak, že byste naintaloval driver grafické karty, řekl "budiž 3D desktop", a bylo hotovo. Viz třeba zde: http://kevin.vanzonneveld.net/techblog/article/enable_compizfusion_in_ubuntu_feisty/
  Co řeknete na takovou proceduru? Je tohle opravdu v pořádku? V roce 1998-99 (kdy se už mluvilo o tom, jak skvěle Linux nahradí na desktopu Windows) jsem četl podobná howto pro připojení USB tiskárny. U mainstram produktu tohle není akceptovatelné, uznejte sám.

  [133] LDAP samo o sobě nic neřeší (je to jen protokol).