Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Frantisek Koudelka - [134] Proč by firma o 10ti zaměstnancích měla...

 • 16. 9. 2008 14:40

  Frantisek Koudelka (neregistrovaný)

  [134] Proč by firma o 10ti zaměstnancích měla živit vlastní IT oddělění o 1 člověku, platit mu školení atd ? Nevidím jediný důvod. Levněji vyjde najmout si někoho externě na konzultace. Uvedu příklad: ve stavebnictví je běžná praxe najmout si tzv. stavební dozor, který dohlíží na průběh a kvalitu stavby a je jedno, jestli jde o rodinný dům nebo například multikino. V případě takového rodinného domku najatý dozor zvládne více staveb a nemusíte platit zaměstnance s náklady 50+ tis měsíčně, ale zaplatíte 5 tisíc.

  Řad jiných diskutérů nemusí mluvit o situaci s deseti účetními. Ve firmě s 50 zaměstnanci se už nějaký ten IT odborník zaplatí. Taky záleží na tom, čím se firma zabývá. Těžko z 10 účetních najdete nějakou, která by na část úvazku mohla dělat do IT narozdíl od firmy, která se zabývá třeba webdesignem.

  V internetové učebně se Linux osvědčil, možná se budete divit, ale nebyl žádný problém se streamingem ani ničím jiným, ikdyž v té době se s ním bylo možné potkat jen velmi zřídka. Hry problém nejsou, internetová studovna není herna. Bavíme se o internetové studovně, která byla určena čistě pro vyhledávání informací na internetu a jejich zpracování, tudíž žádné účetnictví. Výukové programy, které jsem potkal byly certifikované MŠMT, podporované na linuxu a byly mnohem kvalitnější (ze zkušeností pedagogů, kteří je používali!!) než některé windows only nešťastnosti, které byly distribuovány v rámci INDOŠ.

  3D desktop například v ubuntu chodí přesně jak říkáte. Naistaluju systém (pokud nutné, tak driver) a zvolím: budiž 3D a je vymalováno. Kupodivu mi 3D akcelerace (byť pomalu) chodí i na notebooku, na kterém by se něco podobného ve Vista ani nespustilo.

  Ve feisty byla podpora 3D desktopu víceméně experimentální a bylo to tak i popsáno. Nechcete ještě fňukat, že 3D desktop neni v XP ani na urovni feistyho ?

  btw: když je linux tak špatný, co vás nutí lézt na root ?