Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Frantisek Koudelka - [131] Je to nepodporovaná bastlící cesta, jak taky...

 • 15. 9. 2008 18:58

  Frantisek Koudelka (neregistrovaný)

  [131] Je to nepodporovaná bastlící cesta, jak taky bylo řečeno, kdo chce podporu jde do distra s podporou. Když zvolím bastlící cestu, tak dobrovolně, netřeba na tom hledat něco jiného.

  Co je levnější ? Nechat si dodat dané řešení od specializované firmy. Napříkald, firma, která se zabývá účetnictvím, má jeden server + 10 stanic. Stanice i server nakoupí u dodavatele X, u firmy X nebo Y si zaplatí (jednorázově) instalaci kancelářského, účeního a dalšího SW. U svého ISP si zaplatí řešení pro připojení na internet (router + firewall), pokud chce e-mail není problém si jej opět zaplatit u svého ISP nebo jiného specializovaného poskytovatele. Pokud se jedná o servisní zásahy a modifikace, může mít servisní smlouvu s dodavatelem X nebo Y, nebo platit servis za jednotlivé zásahy.
  Aby taková firma mohla živit odborníka, tak mu musí dát minimálně 20 tisíc čistého (to znamená dalších 20tis. státu) - myslím, že za 40 tisíc si u odborníka koupí kvalitnější servis. Nehledě na to, že vlastního zaměstnance musí vzdělávat, aby rozuměl novým technologiím.
  Jistě, jde to řešit tak, že z uklízečky uděláme admina, nebo to zbastlí synáček majitele, ale to není řešení.
  Předpokládám, že podle téhle logiky doma chováte krávu, protože denně spotřebujete litr mléka.

  Na problémy s instalací z politik jsem několikrát narazil, nicméně řekněme, že chyba mohla být na straně instalátoru aplikace. Nicméně výrobce pro danou aplikaci vytvořil workaround a dál jsem se tím nezabýval.

  Instalaci volitelných komponent je obecně vhodnější řešit pomocí více elementárních balíků (oddělit cliparty od aplikace). Protože mi připadá nešťastné řešit instalaci třeba tabulkového kalkulátoru o velikosti 80MB tak, že budu z repozitářů tahat celý instalační obraz o velikosti 2GB jenom proto, že cliparty jsou součástí instalace.
  Tudíž to neřeším instalátorem, ale správcem balíků.

  To že jste neviděl linux na desktopech ještě neznamená, že nejsou. U nás na střední škole existovala (minulý čas proto, že je to už delší dobu ten ústav nenavštevuju) internetová studovna, kde veškeré stanice běžely na OS Linux k plné spokojenosti uživatelů. Nicméně pokud si vzpomínám, tak popsané řešení využívalo NIS (nedal bych za to ruku do ohně, už je to přece jen dlouho).

  To, že karty nvidia jsou dobře podporované v linuxu může taky být dávno mýtus. Věci se v IT mění hodně rychle, před 5 lety byly dobře podporované karty ATI a před rokem by se dalo říct řekl, že jsou nejhůře podporované.
  S něčím podobným jako compiz nemám problémy. U multimediálních aplikací stačí nastavit správný videovýstup (když víte jak compiz chodí není to problém) a je po problému.

  Pokud jde o nutnost editovat Xorg, tak věřte tomu, že jsem na něj nemusel ani šáhnout a aplikaci pro změnu rozlišení jsem používal jen na druhém počítači a opět jsem neměl problémy. Asi to bude tím, že si důležité věci Xorg dokázal zjistit z monitoru, pokud je výrobce monitoru lempl a kašle na kvalitní podporu, tak problémy budou vždy.