Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [128] Dokonce se povede nainstalovat... To jistě není,...

 • 14. 9. 2008 23:31

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [128] Dokonce se povede nainstalovat... To jistě není, o co usilujeme. Je to jako byste tvrdil, že se dokonce povede přehrát CD. Instalace programů je věc, kterou uživatel dělat nechce (viz užívání konzolí přesně z toho důvodu). Cílem je "instalace funguje vždy a všude, a provede jí i slepohluchý důchodce", ne "dokonce se povede nainstalovat".

  Windows samozřejmě mají Windows Installer (dnes používán v podstatě každou aplikací). A samozřejmě má závislosti, merge moduly, možnost interaktivního výběru komponent, možnost další konfigurace či zadání hodnot (jméno serveru, cesta ap), je možné instalovat bez interface, a je možné ve firmě vynutit instalaci vybraným skupinám počítačů či uživatelů pomocí doménové policy. Zjevně přesahuje možnosti, které vám dávají balíčky na Linuxu. Jak třeba při instalaci balíčku necháte uživatele vybrat, které součásti aplikace chce instalovat (asijské fonty, cliparty, integrované vývojové prostředí), jaké bude jméno použitého serveru ap?

  V případě Madwifi výrobce HW spolupracuje s člověkem, který píše driver. Podstatou problému ale je, že neexistuje seznam HW, který by byl slušně otestovaný, a tvrdil "tenhle HW prošel hromadou testů, a bude tedy fungovat".

  S ovladači od Intelu jste možná nezkusil připojit více monitorů, provozovat akcelerovaný desktop, akcelerovaný desktop a spustit OpenGL aplikaci, po připojení více monitorů jste nezkusil jestli se v clone mode na druhé obrazovce opravdu zobrazuje kurzor myši, a netestoval jste, jestli v kódu změny grafického režimu není bug, nezkoušel jste přepínání rozlišení Xserveru za běhu, nebo připínání a odepínání monitorů za běhu. Když zkusíte i jen výše psané, možná najdete i několik problémů. Jako na Linuxu na všem. A pak nastává čas hledání, zkoušení a ztrácení času. Ne proto, že by věci člověk nerozumněl, ale protože nefunguje, jak má.

  HW uvedený ve Hardware Compatibility Listu (tedy obrovská spousta HW) má vždy podepsané ovladače. Pokud jde o levný šmejd, který v HCL není (kupodivu jde někdy i o produkty renomovaných firem), tomu je dobré se vyhnout. Lze důvodně předpokládat, že drivery či vlastní HW nebude v pohodě.