Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Frantisek Koudelka - [127] Je jedno jestli jde o desktop nebo...

 • 14. 9. 2008 15:05

  Frantisek Koudelka (neregistrovaný)

  [127] Je jedno jestli jde o desktop nebo server, ve firmách platí řečené výše. A doma platí víceméně to samé, chci-li podporu jdu do podporovaného distra, nechci-li podporu, tak jdu do nepdoporovaného distra.
  S balíčky není problém, dokonce se většinou povede nainstalovat RPM na slackware a nebo debian, což sice není čisté řešení, ale jde to. Pokud autor software chce, není problém udělat balíček podporovaný na pár distribucích, ale funkční na drtivé většině, viz vmware.

  Ostatně u windows neexistuje žádný srovnatelný ekvivalent jakéhokoliv balíčkovacího systému (snad jen toho ze slackware :-D).

  Srovnávat ovladač vytvořený komunitou, který vznikl jen díky reverznímu zkoumání binárního driveru s ovladačem od výrobce není fér. Se specifikacemi od wifi čipových sad Prism byly vytvořeny ovladače hostap, které toho uměly více (master, WPA,WPA2), než originál ovladače pro windows. Záleží, jak se k tomu postaví výrobce.

  To, že nv ovladač je špatný není chyba linuxu, ale nvidie. Naproti tomu s ovladači od intelu nebo ati (dokonce opensource) jsem neměl podobné problémy.

  To by mě tedy zajímalo, jak bez nepodepsaných ovladačů rozchodíte spoustu podporovaného hardware, který je podepsané nemá. Typicky jde o ten levný softwarový šmejd, který snad ani nemá smysl podporovat (tím pádem mne netíží že není podporován linuxem) - typicky problémové wifi karty.