Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [126] Když se bavíme o desktopech, tak tam...

 • 14. 9. 2008 12:36

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [126] Když se bavíme o desktopech, tak tam se dister používá velká spousta (nakonec na serverech jich také není málo). Prosdtě je faktem, že balíčky jsou určeny pro konkrétní verzi konkrétního distra, a cokoliv jiného nemusí fungovat (a často nefunguje). Jistě, věci se dají "dopatlat doma", ale to pro zákazníky není aktuální.

  Má smysl tvrdit, že pro Windows je více aplikací, protože to tak prostě je. To, že je řada aplikací napsaná mizerně, je společné všem platformám. SW pro Linux je obyčejně nejen hrozně zpracovaný, ale často ani nefunguje. Jako příklad typického SW pro Linux uvedu EasyTAG, což je příšernost, která byla (samozřejmě příznivě) recenzována tady na rootu.

  Při opravdu logické úvaze vypadají věcí jinak. Ale faktem je, že na počítač nepatří nepodepsané ovladače, ani instalace zbytečného software.
  Windows mají výrazně lepší podporu HW. Driverů pro Linux je méně, a jsou také mizerné. Mnohdy totiž nepodporují specifické funkce daného zařízení (podavače, duplektory, vestavěné fonty, úsporné režimy a další), nebo prostě nefungují. Uváděl jsem madwifi, kde moje (údajně bezproblémová) WiFi karta neuměla AdHoc mode, neuměla WPA-PSK, a ještě s nadwifi počítač vždy do 20 minut zatuhnul. Zmínil bych ještě driver nv (open source), který po připojení kabelu druhého monitoru začal zobrazovat místo obrazu jakousi barevnou změť. Mé zkušenosti s podepsanými drivery pro Windows jsou o řád lepší, než s drivery pro Linux.