Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [122] Pokud se Registry poškodí, existuje záloha (last...

 • 11. 9. 2008 23:49

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [122] Pokud se Registry poškodí, existuje záloha (last known good configuration). Co děláte, když se poškodí FS? Máte zálohu struktur FS ve formě... čeho? Leda na externím médiu, stejně jako u Registry. Situace je tedy zcela stejná.

  Přidávat věci typu Extract ZIP podle mime type bohužel nepokrývá řadu scénářů. Vezměte si, že v Exploreru můžete přetáhnout dokument na objekt (třeba tiskárnu), a podle zaregistrované akce se provede, co se provést má (třeba tisk). Vyjma toho je Explorer rozšiřitelný o ty property sheets, generátory náhledů apod. Většina těch věcí by šla realizovat i v Qt, protože objektový model dávno má. Otázkou je samozřejmě škálovatelnost, rychlost atd.
  Shell extensions nemají důvod být rájem pro viry a spyware. Viry mohou infikovat cokoliv chtějí řadou jiných způsobů, a spyware většinou nezajímá, na jaké soubory klikáte.

  Pokud napíšete aplikaci v Gnome, bude interně používat C stringy. FS také používá C stringy, takže aplikace dostane C string, a potom s ním otevře soubor. Jestli je název souboru validním UTF-8 stringem, to nemusí řešit. A když to řeší, tak jen v případě prezentace (zobrazení) toho názvu - soubor pořád otevře.

  Převody mezi UCS2 a UTF8 samozřemě nějakou dobu trvají, a protože se čas konverze a čas I/O operace sčítá, není to dobré. Větší problém je ale v tom, že POSIX, X11, CUPS a zbytek unixů používají prakticky výhradně C stringy, takže k převodům UCS2 na UTF-8 dochází při (skoro) každém volání, které předává string. A když volání vrátí string, převádí se z UTF-8 do UCS2. Ve Windows samozřejmě Qt funguje dobře, protože Win32 API je komplet v UCS2. Na Linuxu to znamená popsané problémy.