Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [114] Jedna věc je podpora, a druhá věc...

 • 9. 9. 2008 12:42

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [114] Jedna věc je podpora, a druhá věc jsou technické možnosti. V případě Windows jste na tom s podporou velmi dobře, protože nevychází každého půl roku nová verze Windows (pro kterou by bylo nutné SW znovu překompilovat, zabalit, otestovat a zařadit na seznam podporovaných), neexistují tisíce distribucí ze kterých si výrobce může dovolit podporovat jen pár, atd. Technické možnosti jsou také daleko lepší, protože Windows pečlivě udržují zpětnou kompatibilitu.
  Naopak aplikací, které v novějších Windows nefungují, je jako šafránu. Pochopitelně jsou to aplikace, které obsahují drivery a kernelové moduly (antiviry, firewally), a potom aplikace, které byly špatně napsány (vykrádání resources z knihoven shellu, spoléhání na nedokumentované vlastnosti).

  Karta Atheros mi nechodila. Resp. karta s čipem Atheros, ono se to může lišit.

  Pokud máte na mysli "DB" na abclinuxu, tak ta je k smíchu, nebo možná spíše k pláči.

  Nebavili jsme se o recenzích HW, ale o seznamu podporovaného HW. Nemyslím, že by výrobci OS nebo HW měli dělat recenze. Jinak "VHQL" je WHQL, tedy Windows Hardware Quality Labs. Certifikační proces je v pořádku, a je dnes nutností, protože bez certifikace nemáte záruku vůbec ničeho. A vždy se objeví někdo, kdo říká "ale já měl WHQL driver XYZ, a stávalo se mi ABC, a proto je certifikace driverů na nic". Já na to odpovídám vždy stejně: "Franta se zabil v autě, a v tom autě byly airbagy, takže airbagy jsou na nic".

  Ano, komponentový design je krásná věc. Nečekal bych, že takovou věc oceníte. Pluginy jsou jako koncept dnes společné řadě aplikací. Když jsme u toho, rozšiřovat COM prvky šel už Word 95, a před ním zřejmě i dřívější verze. Všimněte si také, že vždy mluvím o komponentách - jde o jedno API, jeden model. Pro Word, MSIE, Exchange Server, Windows Explorer, pro komponenty které můžete použít v aplikacích (OCR, reporting, medicínský imaging a kdo ví co ještě).
  Odstranit MSIE je špatný nápad. kdybyste totiž všechny jeho části odstranil, nepůjde HTML nápověda, nepůjde řada aplikací které parsují XML a nebude možné rastrovat HTML v řadě aplikací (Outlook, Outlook Express, Steam, WinAmp atd). Samozřejmě můžete smazat ikonu, nebo dokonce ten malý executable, který ty komponenty skládá dohromady.