Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Frantisek Koudelka - [113] A vracime se oklikou zpět. Pokud jde...

 • 9. 9. 2008 6:48

  Frantisek Koudelka (neregistrovaný)

  [113] A vracime se oklikou zpět. Pokud jde o to, že výrobce oficiálně podporuje provoz aplikace na nějaké verzi systému, tak to je uplně jedno o jaký systém jde. Pokud Vmware Workstation je oficiálně podporováno na RedHat Linuxu a já ho spustím dejme tomu na Slackware, tak to sice poběží, ale nemůžu logicky počítat s podporou od dodavatele. Stejně tak pokud budu mít 8 let starý informační systém designovaný a podporovaný na Windows 2000 Server, tak nemůžete počítat s podporou, když systém spustíte na Windows 2008 nebo Vista.
  Možná je vám uplně jedno, jestli hru z Windows 98 spustíte na Vista nebo ne a ona 3x denně zatuhne, ale informační systém ve firemním prostředí je poněkud důležitý.
  Aplikace, které fungují od grafického shellu k DOSu (windows 2.0) až po vista je asi jako šafránu, mnohdy je člověk rád, že nainstaluje něco z dob XP na Vista (třeba program ke kameře, nebo ke scanneru).

  U programů z roku 1993 jde ve většině případů o DOSovské aplikace (například účetnictví a nebo jiný specializovaný software. S jedním takovým kouskem jsem měl co dočinění rozchodit jej ve windows (2000 a XP). Bohužel je mi úplně kničemu že to jde spustit, pokud to nespadne na nějakou runtime chybu nekdy po 2 hodinách práce při testování (zvlášť když není v mých silách aplikaci kompletně otestovat - podotýkám že výrobce SW už neexistuje). Nejlepší řešení je buď sandbox (dosbox a podobné) nebo rovnou virtualizace. Ale to není chyba windows, ale prostě je to dané tím, že se oběvily nové a lepší systémy.
  Nečekejte tedy, že tady někdo bude vypisovat sáhodlouhé seznamy balíčků z roku 1993, které mu běží, stejně jako vy nemáte v ruce seznam ZARUČENĚ funkčních aplikací z roku 1993 pro windows.

  Karta Atheros mi chodila s distribučními ovladači, nemusel jsem nic kompilovat nic instalovat, nic upgradovat ani nic netuhne.

  DB podporovaného HW, kde ? nebudu dělat reklamu konkurenčnímu serveru, použijte google a určitě ji najdete.
  Mnohdy je u hardware lepší když na něj recenzi napíše Franta, protože mu nic nebrání říct, že karta má sice podporované ovladače a chodí bez problémů, ale že obraz stojí za kočku, protože jsou použity nekvalitní součástky.

  A VHQL certifikaci bych taky moc nedával váhu, protože na svém notebooku jsem nainstaloval VHQL ovladače prakticky ke všemu a jedna verze měla problémy s uspáváním (počítač se náhodně neuspal nebo neprobudil ...), druhá verze při vytažení flashdisku bez odpojení šla do BSOD (což předchozí nedělala), nakonec pomohly neVHQL verze a vše chodí bez problémů, na Linuxu nemám taky sebemenší problémy, chyba bude asi někde v certifikačním procesu VHQL. Podobně tomu VHQL ovladače karty Atheros šly do BSOD hned při startu.

  To že MSIE je seskládaný z komponent je možná krásná věc, ale FF jde taky pluginovat (sice nemůžu říct, do jaké míry je uvnitř seskládaný z komponent, ale o to mi teď nejde), pro uživatele je důležitý přínos pluginů. Spíš bych uvítal možnost IE ze systému kompletně odstranit - ale to bude věcí osobních preferencí.