Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [111] VMware Workstation je podporovaná na Linuxu od...

 • 8. 9. 2008 23:40

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [111] VMware Workstation je podporovaná na Linuxu od třech výrobců (Mandriva/Red Hat/SuSE). Cokoliv dalšího může a nemusí fungovat, ale každopádně bez podpory. Balíčky obecně musejí být stavěné přímo pro dané distro, protože jinak mohou nastat problémy typu instalace do nesprávných adresářů, nepřidání programu do GUI, nesplnitelné závislosti atd. Srovnejte s Windows, kde jedna aplikace s jedním instalátorem může běžet na Windows 2.0 až Windows Vista.

  Výrobci právě nemůže být ukradené, jaký produkt dodává. Neznám právní detaily, ale stejně byste mohl tvrdit, že to může být ukradené výrobci telefonu nebo modemu. Zjevně ale nemůže. Minimálně u modemů a telefonů je výrobce povinen zajistit, že uživatelsky nepůjde překročit nějaké parametry (je to podmínkou homologace). U WiFi je to předpokládám podobné. To je i důvod, proč řada výrobců dodá tvůrcům driverů pro Linux firmware pro DSP ve formě blobu, který driver natáhne do zařízení, a vlastní driver pak řadu parametrů ovlivnit nemůže.

  Kartu Atheros nakonec rozchodit známý. Bylo třeba stáhnout devel verzi Madwifi. Ta ovšem bylajen ve zdrojáku, a nešla zkompilovat, protože byla závislá na balíčcích, které byly závislé na vyšší verzi glibc, než moje distro mělo. Upgrade distra kvůli HW náročnosti nepřipadal v úvahu, takže známý přeložil Madwifi staticky na svém stroji. Vnímal bych to jako odstrašující příklad. Ovšem i v téhle verzi stroj z neznámého důvodu tuhne kdykoliv, kdy se startuje či zastavuje kernelový modul, nebo připojuje/odpojuje WiFi síť.

  Super, DB podporovaného HW! Kde? A co to znamená, když je HW v té DB uvedený? Že ho Franta zkusil ve svém poči? Nebo je takový HW opravdu nějak podporovaný a profesionálně testovaný?

  [112] Ehm... Děláte si doufám srandu. Jak chcete podporovat produkt na distru, na kterém nebyl testován? Proč si asi myslíte, že je Oracle nebo VMware uvolněný pro vybrané verze vybraných dister? Nebo si fakt myslíte, že když vyrobíte balíček pro distro s nějakou sadou komponent, nějakou verzí X11 libs, glibc a kernelu, tak na jiná distra půjde nasadit v pohodě? Samozřejmě dojedete na závislosti (pokud vůbec budete mít na daném distru správný packager). Zkuste si také sehnat nějaký 6 let starý balíček (z doby vydání Windows XP), a nainstalovat ho na jiném distru, vydaném v roce 2008. A zkuste to u balíčku z roku 1998 (10 let), a pak na balíčku z roku 1993 (15 let).

  Když mluvíte o Nautilu, jak ho lze rozšiřovat? Předpokládám, že když o něčem mluvíte, tak o tom něco víte; já o Nautilu moc nevím, tak se nechám poučit. Já vám řeknu, jak se rozšiřuje Explorer. Je poskládaný z COM komponent. Můžete napsat vlastní COM komponentu, která bude třeba zobrazovat tab property dialogu. Komponentu zaregistrujete, a řeknete, že se bude používat pro zobrazování property tabu u souborů vybraného typu. Podobně lze postupovat třeba u kontextových menu. A protože komponenty obsahují kód, po stisku pravé myši na souboru abc.exe může komponenta například otestovat, jestli .exe neobsahuje ZIP, a když obsahuje, tak do kontextového menu přidat položku "rozbalit self extractor". Tohle běhá ve Windows od roku 1995 (a beta verze byla už pro NT 3.51). No a takhle MS skládá z komponent řadu věcí. Takový MSIE je sadou komponent typu HTML renderer, XML parser, tab, toolbar, image extractor atd. Každá taková komponenta se dá využívat v řadě aplikací, stejně jako výsledný HTML browser. Srovnejte si se situací na Linuxu...