Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [108] Představoval bych si jinou úroveň podpory HW,...

 • 8. 9. 2008 17:14

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [108] Představoval bych si jinou úroveň podpory HW, než "koupím HW, a pomocí Live distra zjistím, jestli vlastně funguje". A konkrétně výrobci WiFi zařízení musí například zajistit, aby u jejich HW byla dodržena kmitočtová pásma, maximální výkony, a kdo ví co ještě. Podobně jako u modemů pak nelze vydat open source ovladače, protože by ty parametry mohly být nelegálně překročeny. Navíc těch 98% uživatelů desktopu bez problémů zaplatí vývoj driverů pro Windows. Pokud chce výrobce driver i pro to 1% uživatelů Linuxu, spočítá si, na kolik vyjde driver, podpora, kolik kusů asi prodá, a pak řekne "tak to ani náhodou". Když jsme u driverů, které napíše někdo zdarma: v případě WiFi (kde je situace tristní) výrobci HW dodávají specifikace a peníze například lidem okolo MadWifi. Přesto je výsledek hrozný.

  Účto a podobné aplikace pro Linux mohou psát i MS Gold partneři, nikdo jim to nezakazuje. Problémy jsou jinde. Uživatelů Linuxu je málo, typicky za SW neradi platí, administrace je náročná. Existuje řada dister s mnohdy dost různými součástmi, a pro každé distro je třeba SW otestovat, vyrobit balíček, a distruovat ho. Navíc je to nutné opakovat co pár měsíců, protože se Linux "rychle vyvíjí" (čtěte: každých pár měsíců nové číslo verze). Dokumentace a vývojové nástroje nejsou zdaleka na úrovni, jaká je běžná ve Windows. No a na základě těchto věcí si každý výrobce SW spočítá, jestli mu stojí za to uvést svůj produkt i na Linuxu. O kolik tržeb navíc to přinese, kolik nákladů navíc to udělá na vývoji, testování, distribuci a podpoře. To tak ve zkratce ty *skutečné* důvody.

  Ty "specializované programy" jsou ve skutečnosti tím důvodem, proč lidé používají počítače. Naprostá většina uživatelů počítačů kašle na nějakou techniku, a chce nástroj, který jim usnadní práci. Základní škola chce SW na plánování rozvrhu, evidenci pracovní doby, evidenci žáků, školného, klasifikaci, tisk vysvědčení, možná správu školní kuchyně. V podstatě každý, až na studenty a domácí uživatele, na počítači pracuje s takovými "specializovanými" aplikacemi. Domácí uživatelé zase hrají hry, takže tam Linux také propadá. No a zbývají studenti - tedy brouzdání po webu, psaní mailů, přehrávání MP3 a porna.

  [109] Mě se Nautilus a Konqueror před časem sekal například při vstupu do adresáře /etc nebo /dev, a to na dlouhé vteřiny. Naopak Windows Explorer je multithreadový, takže natáhne seznam souborů, ukáže vám ho, a druhý thread na pozadí dotahuje metadata (autory, názvy skladeb, náhledy fotek).

  Pokud máte Windows Explorer pomalý, tak se zamyslete, jaké pluginy (aka svinstvo) jste si nainstaloval. Exlorer je totiž modulární, a programy typu WinRAR, 7Zip, a hromada dalších, se mohou integrovat. Pokud je integrace zprasená (aneb autoři SW jsou prasata), může to dopadnout špatně.

  Podpora více tabů ve file manageru je mi celkem volná. Naopak to, že lze file manager prakticky libovolně rozšiřovat (jako Windows Explorer), je dost zajímavé.