Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [96] Tohle je fakt sranda. Jedni si stěžují,...

 • 8. 9. 2008 14:39

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [96] Tohle je fakt sranda. Jedni si stěžují, že jsou Windows "zkostnatělé", a "vyvíjejí se pomalu". Další si stěžují, že se přesunul nebo změnil nějaký dialog, a proč to prý není stejné, jako odjakživa. Jen to ukazuje, že zavděčit se každému prostě nelze.

  [101] Samozřejmě bylo možné použít JEDEN Windows Server, a hromadu grafických terminálů. A cena by byla fakt likvidační: Windows 2008 Server za 2500 Kč, klientská licence za 170 Kč. Office Standard za 1300 Kč, samotný Word za 750 Kč (cena za stanici - u terminálových serverů to asi bude ještě levnější). K tomu žáci mohou legálně a zdarma používat MS Office na vlastních počítačích. Ale zase by si někteří lidé méně užili zkoušení, konfigurací, ladění a šťourání, byla by jednodušší správa celé věci, a tedy menší náklady na obsluhu.
  Když jsme u těch výukových programů, existují nějaké pro Linux? Rozumnějte, lokalizované, nejlépe s doporučením od ministerstva, v dostatečné kvalitě a dostatečně široké nabídce? Ptám se proto, že opravdu nevím. Výukové programy pro Windows se běžně nabízení, pro Linux jsem nic neviděl.

  [103] Zrovna pro Oracle server (nebo obecně servery) není ideální mít věci jako OOM Killer. Doba rozchození složitější věci na Linuxu je oproti Windows také dost dlouhá. Svého času bylo problémem řešeným pár dní i rozchodit Sambu s podporou češtiny a účtů z Active Directory. Dnes je to lepší, ale klienti musejí používat zastaralou a nebezpečnou autentizaci, podpora Unicode neexistuje (nebo se to změnilo?), a nastavování integrace s doménou není o moc snazší.

  [104] Osobně si myslím, že počítače bychom měli i bez akademické obce. Stejně tak jsme bez akademické obce měli parní stroj, benzínový motor, dynamo nebo žárovku. Navíc můžete poměrně oprávněně tvrdit "bez zemědělců byste žádné počítače neměli, protože byste umřeli hlady", ale je otázka, co to má společného s předmětem diskuse.

  Ještě bych upřesnil, že univerzity odvedly při vývoji informatiky a informačních technologií veliký kus práce. Jen si nemyslím, že by univerzity měly nějaký monopol na inteligenci a technické schopnosti. Úplně jinou otázkou je efektivita.

  [105] Ono těch lidí hlavně na Linux moc nepřešlo. Těch přešlých je v populaci násobně méně, než homosexuálů. Nic proti uživatelům Linuxu nebo homosexuálům, ale tahle dvě čísla (1% a 4%) celkem dobře ilustrují, že jistá menšina lidí má takové preference, které jsou pro zbytek lidí naprosto mimo.

  GUI pro administraci Linuxu je tragické. To už snad raději command line. Nautilus a Konqueror se pořád sekají, pokud vstoupíte do adresáře typu /etc, který má tisíce položek? A ještě pořád nejsou multithreadové?

  Doporučujete si zkontrolovat kompatibilitu HW. To já bych fakt rád. Řeknete mi prosím, kde tak lze učinit? V případě Windows existuje Hardware Compatibility List. V Linuxu neexistuje žádná databáze podporovaného HW (s výjimkou SuSE a RedHatu, kteří v ní mají pár serverových systémů). Zbytek jsou různé wiki, kde se dozvíte, že Frantovi to fungovalo. Bohužel Franta toho moc nezkoušel, takže to nemá vypovídací hodnotu. Já si koupil WiFi kartu s chipem Atheros, která údajně podle pár podobných stránek běhala na Linuxu bez problémů. A bylo to "skoro v pohodě". Neběhal AdHoc mode, nešlo WPA-PSK, konfigurace nešla z GUI, při bootu počítač cca 5 sec čekal na start WiFi karty (a pak znovu při každém přihlašování k síti, vždy na tu dobu úplně mrtvý), po zavedení kernelového modulu do 20 minut zatuhnul... Nová verze MadWifi, problémů o něco méně, ale přesto nepoužitelné. A když se podíváte třeba na podporu scannerů, tak ta je naprosto tragická. Podporované je minimum scannerů, řada z nich s podstatnými problémy (perovky jsou zubaté, barvy nepřirozené, některá rozlišení nejdou), GUI je hrozivé, a aplikace pro zpracování obrazu (DTP, imaging, OCR/ICR) prakticky neexistují.

  V repozitářích je spousta aplikací. Typicky bez lokalizace, bez nápovědy, a často i bez popisu :). O kvalitě raději nemluvit (typickým příkladem scénáře pejsek-kočička-dort je EasyTAG). A zkuste v tom repositáři najít takové "zbytečnosti", jako je slovenské účetnictví, mzdy, výukové programy, systém pro správu kuchyně a restaurace, program pro železniční modeláře, tetovací salón, nebo správu základní školy. Pokud brouzdáte po inetu, přehráváte MP3 a porno, a víc nepotřebujete, je jistě situace jiná.

  Na Linuxu jste instaloval dva drivery, na XP čtyři? No jo. XP jsou z roku 2002. Zkuste si vzít distro Linuxu z roku 2002, a ukažte mi, kolik ovladačů budete instalovat. A to jeste si ještě vybral HW, u kterého jste si dohledal, že s Linuxem nebudou problémy.