Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Lael Ophir - [84] Když vás tak čtu, skoro si začínám...

 • 8. 9. 2008 14:05

  Lael Ophir (neregistrovaný)

  [84] Když vás tak čtu, skoro si začínám říkat, že by mi MS CZ měl začít něco platit ;)

  [85] Se záplatovaným SW je pravděpodobnost napadení celkem malá. Když jsme u toho, Firefox byl proti MSIE celkem bezpečný. Bohužel řada stránek nešla zobrazit, nebo byla zmršená (obchody, banky, intranetové aplikace). Nefungovaly automatické aktualizace Firefoxu, a když už fungovaly, tak se celý Firefox tahal znova. Navíc aktualizace bylo nutné tahat pod adminem. Neexistovala možnost centrální administrace Firefoxu. No a jak Firefox zrál, a začalo ho používat více lidí, zase začaly přibývat bezpečnostní problémy. Dnes je děr ve FF podobně, jako děr v MSIE.

  Uživatelům Linuxu nehrozí malware proto, že je jich málo. Děr v distrech Linuxu je podle "sčítání děr" dávno srovnatelně, jako ve Windows.

  [88] Komunikační boj, válka... Kam na takové nesmysly chodíte? Nějaké komunitní cvičení v maskáčích? ;)

  K malwaru: velmi diskutabilní je, jestli vám MS může odstraňovat aktualizacemi SW z počítače. Jde totiž o právní definici malware. Vyhledávací toolbar, který přesměrovává inzeráty a vyhazuje pop-up okna, který si ale uživatel nainstaloval dobrovolně, můžete těžko legálně odstranit. Stejně tak nesmíte uživateli instalaci poškodit, pokud něco odstraňujete.
  A že cracky obsahují malware? Samozřejmě že ano. Jak byste asi šířil malware? Nejlépe tak, že ho přibalíte k něčemu, co si uživatel sám a rád nainstaluje. Cracky jsou zjevným cílem. Uvědomte si, že jde o peníze. Za každý odeslaný spam dostanate 0.00nic centu, a výdělek je jen věcí rozsahu takového businessu (jak věděl již Henry Ford).

  Pokud něčí znalosti nedosahují nad rámec OOo, tak používáním OOo zajistíte, že výše ani nikdy sahat nebudou. Navíc přijde problém ve chvíli, kdy takový uživatel dostane dokument od někoho, kdo ty znalosti má.