Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Slavek - [21]Proč tolik křiku? Vždyť si můžeme pokecat i...

 • 3. 9. 2008 14:39

  Slavek (neregistrovaný)

  [21]Proč tolik křiku? Vždyť si můžeme pokecat i klidněji...

  Ad odpor k novému: mezi mými klienty jsou samozřejmě i uživateé, kteří jsou někde nad padesátkou a posledních 7 let pracovali na XP. Zrovna mám u sebe jeden manažerský počítač, který chce uživatel z MS Vista na XP i za cenu práce s tím spojené - prostě si nezvykl na Vistu ani po 3 měsících. Už nechce nic nového. A není jediný. A na druhou stranu mám sedmdesátileté uživatele, kteří (třeba v medicíně) pracovali spíše se spec. programy než multimediálním PC, dal jsem jim domů Ubuntu počítače, zvykli si do druhého dne a vše chodí k jejich spokojenosti - nic jiného nepotřebují.
  Psychologie uživatelů je nedílnou stránkou, kterou musí tvůrce OS zvažovat. U řady uživatelů mám spíše pozitivní reakce na obsluhu OpenOffice, zrovna dnes jsem u klientky vysvětloval Calc a převedl jí z trial verze Office2007 (=nový notebook s Vistama) na OpenOffice. Vypadala spokojeně, evidentně jí to přišlo blíž zvyklostem ze staršího Office, na kterém pracovala donedávna. U Office2007 jsme se dohodli, že zkusí trial a teprve potom rozhodneme, jestli koupíme licenci. Tak nekoupíme.

  Drivery: ano, proč složitý výzkum, když by mohl výrobce dodat ovladače nebo alespoň uvolnit specifikaci pro blázny, kteří si to chtějí napsat. Naštěstí se to lepší. A lepší se i to, co je přímo podporováno.

  Hudební hardware: používám profi karty RME. Jsou přímo podporovány. USB rychlé externí zvukovky? No mám mj. taky třeba Tapco LinkUSB (http://www.tapcoworld.com/). V Ubu nic neinstalujete. Prostě zapojíte do USB portu a hrajete.

  Není ale přece cesta plivat okolo sebe. Spory o to, jestli je tenhle systém lepší nebo horší fakt nic neřeší. Windows jsou v poho, Linux je v poho, Mac je v poho. Každý je jiný - nejpodstatnější jsou ty věci, co užitečného na tom lidi udělají. A to je občas průser.