Hlavní navigace

Názor ke článku Sedíte v zlom vlaku (Linux & MS) od Slavek - Ano, souhlas... kdysi v devadesátých letech jsem dělal...

 • 3. 9. 2008 11:24

  Slavek (neregistrovaný)

  Ano, souhlas... kdysi v devadesátých letech jsem dělal podobné agitky pro muzikanty, že není třeba MAC, že to jde na Win, pomáhal s nastavením, psal návody... To byla taková ta veselá doba pirátských verzí, kdy málokdo z těch, co se mi ozývali, měli něco legálně, kdy jsme si vlastně ještě mysleli, že pirátění třeba spíš poškozuje MS, ale teprve časem jsme zjistili, jaká to byla chyba, že ho to naopak posiluje.
  Každý les, který má být silný, by měl být multikulturní... Jenom tak nedopadne jako Tatry do zafoukání vichřice. Výsledkem dominance MS je pro mne v první řadě ta obrovská spousta spamu, kterou už mi nevyfiltrují ani žádné antispamy. Z kolika zavirovaných MS počítačů byla třeba moje e-mail adresa odeslána tam, kam neměla, nebo jsem z nich dostával spamy? Kolik Win-based PC je ovládáno v rámci nějakého Botu? Ty, které jsem odvirovával už ani nepočítám... I tohle - přestože denně pracuji s MS produkty jak na serverech, tak stanicích - byl jeden z mých důvodů, proč přejít na Linux, i když vím, že není dokonalý. Jeden z hlavních důvodů byla šance pomoci dostat procentuální rozložení blíž ke zdravému stavu (jasně, že moje přispění je malé, ale třeba nejsem sám). Důvody k přechodu byly tedy i pocitové (už jsem měl MS fakt dost i jejich obchodníků, kteří mi furt volají a nabízejí mi 10% slevu, i když kupuji MS licence převážně za spec. ceny, ale oni si to ani nejsou schopni správně zapamatovat). Dlouho jsem měl na zdi v kanceláři vedle slevového certifikátu Microsoftu podobnou ceduli s Tuxem, který mi přidělil slevu 100%.
  Je podle mne zbytečné se hádat kvůli tomu, co je lepší. Pro většinu uživatelů je použitelný kterýkoliv z aktuálních systémů. Bylo by podle mne lepší se snažit pustit do arény více aktérů - ať již MacOS, Linux nebo něco jiného - a snížit procenta MS.

  Jinak bych si celkem ale rád koupil několik programů, které nemají pro Linux 100% náhradu. Zejména jsou to grafické věci od Macromedia. Tam jsem žádný srovnatelný produkt nenašel (Flash, ale jsem maximálně spokojen s Dreamweaverem a podceňovaným Fireworksem, který je pro web v mých rukách ultrarychlý a ultraproduktivní. Provoz pod Wine to neřeší, škoda, že Macromedia nemá portované verze na Linux...

  Ale celkově jsem docela spokojený linuxový uživatel.

  [18] Tyhle místní nastavení jsou príma, hlavně XP nastavení pro "non-unicode tables". Některé programy (starší Accesy, Outlook,...) to potřebují mít nastaveno na češtinu, ale zase jiné programy nám zlobí při instalacích (instalujeme dálkově ze CCM serverů), pokud to není nastaveno na US. Takže před instalací pošleme instalační package, který to nastaví na US, pak pošleme package s instalačním programem, OnCommand klient to nainstaluje, po instalaci pošleme package, které to přenastaví zpátky na CZ/SK. Není to moc praktické, ale "we have to deal with it"... Takže bacha na US nastavení pro non-unicode, aby chodilo v CZ vše, jak má.