Hlavní navigace

Názor ke článku Proč se "krade" hudba přes internet??? od zdenek - [5] "Sousedovi budou evidentne chybet. U hudby nikoliv."...

 • 25. 3. 2007 1:24

  zdenek (neregistrovaný)

  [5] "Sousedovi budou evidentne chybet. U hudby nikoliv." - z toho se da dle tve logiky dovodit, že můžu např. pracovat na nějakém projektu (ať už programovém nebo hudebním) 1 rok a pak výsledek své práce vydám na CD. Najde se jeden člověk, který to koupí (třeba za 200 Kč). Dalších pětset lidí si to od něj zkopíruje, ale mě jako autorovi to nezaplatí. Stále máš pocit, že to nikde nebude chybět?

  "Vetsinou dostane za desku honorar."
  Umělec má ve smlouvě zpravidla dohodnutou pevnou částku za desku + dostává provizi za prodané nosiče. Takže má velkou motivaci, aby se toho prodalo co nejvíc.

  "A spouste hudebnikum je to jedno. Protoze oni vi, ze lide pujdou na jejich koncert, kdyz se jim bude libit jejich hudbu." Hudebníkům to jedno není. Těm méně slavným tím spíš, že za koncert (zpravidla v klubu) dostanou tak maximálně cestovné. Ti koncertují pro to (kromě toho, že mají rádi muziku), aby se dostali do podvědomí publika a díky tomu začali být zajímaví pro hudební vydavatele. Pak mají šanci, že jim někdo vydá CD, které se bude prodávat.

  Ti slavnější se obvykle hudbou živí, viz smluvní úprava, jak jsem se zmiňoval výš.

  Jenom mi dovol otázku. Myslíš si, že duševní tvorba resp. její plody mají nějakou finanční hodnotu? A pokud ano, jak se určuje?

 • Diskuse byla uzavřena.