Hlavní navigace

Názor ke článku Microsoft a pokuta? Ale ovšem od Pavel Císař - [46-47] I konkurenční boj se řídí pravidly a...

  • 21. 9. 2007 14:09

    Pavel Císař (neregistrovaný)

    [46-47] I konkurenční boj se řídí pravidly a zákonnými normami, které mají zabránit podvádění a zneužívání výsadního postavení. Pojmy jako nekalá soutěž, klamavá reklama či zneužití monopolu si nevymysleli ti neúspěšní aby potrestali ty úspěšné. Někteří lidé mají zkrátka tendenci podvádět pro osobní zisk. Protože obchod je především o vytváření zisku, podvádí se v obchodování častěji než při jiných činnostech. Bohužel podvádění je velmi subtilní činnost (účelem je najít způsob podvádění, který podvedený neodhalí, že), takže i dokazování, právní normy a právní pře bývají velmi komplikované. Stejná činnost může být v různých kontextech nekalá nebo naopak korektní.

    Např. pokud má můj OS veřejné i tajné síťové API, kde to tajné je o 10% rychlejší, nic to neznamená i když ho využívám ve svých aplikacích (např. pro osobní použití). Ale v okamžiku kdy toho využiji k získání výhody nad konkurencí, je to nekalá soutěž. Jiné přirovnání: pokud budu vyrábět a prodávat pušky, kde ty prodávané budou méně přesné a s kratším dostřelem než stejné pušky které si nechám pro sebe, je to košer i když si s lepší puškou budu chodit střílet do obory. Ovšem pokud tu lepší pušku využiji k vítězství ve střelecké soutěži, kde soutěžící mohou použít jen pušky které vyrábím, je to podvod.

    Microsoft není jediná firma obviňovaná (a velmi často i usvědčená) z nekalých obchodních praktik. Mnoho lidí nemá MS rádo především z toho důvodu, že svého úspěchu dosáhl nikoliv jen kvalitou svých produktů a služeb, ale i za vydatného přispění nejrůznějších nekalých praktik nebo dokonce podvodů (nespočet případů, za všechny např. causa MS-DOS vs. DR-DOS).

  • Diskuse byla uzavřena.