Hlavní navigace

Názor ke článku Mazání dat uprostřed souboru od Miloslav Ponkrác - [19] Ne, fallocate není řešení ani pro vystřihnutí...

 • 17. 9. 2014 17:34

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  [19] Ne, fallocate není řešení ani pro vystřihnutí souboru.

  fallocate je funkce pro ty, kteří vědí, co dělají. Na pro ty, kteří hledají kladivo, protože programovat neumí.

  fallocate je funkce pro ty, kteří vhodně navrhnou datové struktury. Zjistí si informace o velikosti clusteru na disku, granularitě ukládání dat na disk a další a přizpůsobí tomu strukturu. Tedy ideálně pro databázové výojáře, nebo pro ty, kteří přizpůsobí diskové soubory granularitě přirozených diskových bloků. Neznalec by měl zapomenout, že nějaká fallocate existuje, nepomůže mu – nepatří do jeho rukou.

  Neznalec by si měl imnplementovat vlastní funkci, které smaže okno uprostřed souboru pěkně po staru. Tedy překopíruje data v souboru od (start_block + erase_size) na pozici (start_block) a na konci pekně nastaví souborové ukazovátko handle na (old_size - erase_size) a hezky na tomto místě ukončí soubor.

  Funkce fallocate je pro ty, co se přizpůsobí, tedy polopaticky řečeno, navrhnou struktury na disku správně. V jiných rukách nadělá fallocate pouze škodu. Nepoužívejte ji pro běžné souborové operace, ani tehdy, pokud nic neznáte a jste začátečníci. Není to funkce pro vás.