Hlavní navigace

Názor ke článku Mazání dat uprostřed souboru od Miloslav Ponkrác - [20] Já se do nikoho nenavážím. Řešení s...

 • 17. 9. 2014 17:17

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.53.---

  [20] Já se do nikoho nenavážím. Řešení s fallocate není jenom všemocné, ale ve valné většině případů dokonce zcela nefunkční a fallocate jen ohlásí chybu. Zkuste si to, volejte fallocate, dejte mu různé meze a zjistíte, že v 99,9 % případů fallocate zahlásí, že to neumí. A to ani s tím správným souborvým systémem.

  Pomíjím to, že použítím fallocate tímto způsobem vytváříte program, který bude fungovat jen na určitém souborovém systému, jen někdy, a taky musí duben a zároveň středa a ještě dojít ke trigonu Jupitera s Proximou Centauri. Pokud nebudou všechny tyto podmínky splněny, bude mít program problém.

  Ne, není to řešení, a je to krok špatným směrem. Ba tím nejhorším. Namísto volby správných datových struktur a správného způsobu uložení dat, což je jediný správný krok, se snažíte používat to, co byste neměli dělat jinak, než v naproté nouzi.

  Diskové soubory mají svůj způsob uložení, a ten má svá omezení. Správným směrem je neznásilňovat, ale navrhnout způsob uložení dat programu tak, aby neměly problémy s věcmi, které drhnou.

  Namísto správného řešení problému si tu všichni myslí, že všechno se řeší rambovským způsobem najít větší kladivo, a pokud to nejde, najít ještě větší kladivo. S tímto přístupem je dobré kopat kanály, ale proboha neprogramujte. Dělejte ochranku, nebo někd,e kde je důležité jít proti zdi, ale nedělejte duševní práci.

  Základem správného programování je správný návrh datových struktur a to včetně způsobu uložení na disku. Takový, který je pro daný problém nejefektivnější. Namísto potřeby častého mazání okna uprostřed souboru je třeba řešit: „Proč mám tak blbě navržené struktury, že takovou neefektivní operaci často potřebuji. Jak bych to měl udělat jinak, abych nepotřeboval mazat uprostřed souboru, a nebo jenom velmi výjimečně.“

  A pokud už se maže uprostřed souboru okno, tak použít poněkud stabilnější způsob, který funguje i jindy, než v dubnu, a udělat to trochu robustněji, tedy nepoužít fallocate.

  Víc k tomu nemám co říci. Styl: „Nejde-li to silou, půjdu to ještě větší silou“ vám zaručí, že velmi rychle skpončíte jako neschopní programátoři.