Volení zástupci nejsou úplně špatná myšlenka. Problém je, že když chceš někoho seriózně volit, tak jej musíš dobře znát. Ne jen to, jak se prezentuje, ale jak se chová v běžném životě. Myslím, že v menších obcích, kde se každý zná s každým (brát s rezervou), a lokálních zástupcích to většinou celkem funguje.
Otázka je, zda by náhodně zvolená skupina lidí z řad těchto lokálně zvolených zástupů nebyla typicky "kvalitnější" než současný systém, kdy masa lidí volí někoho, koho zná maximálně z televize a tedy vůbec neví, co je to za člověka.
Stejně tak je otázka, jak by to dopadlo, kdyby větší počet těchto lokálně volených zástupů se mohlo podílet na rozhodování na centrální úrovni (třeba dálkově).
Také jakýkoli systém častějšího střídání volených zástupců podle mě omezuje možnost prosazování zájmů jednotlivců. Těžko zkorumpovat někoho, o kom předem nevíš, že to bude on, kdo bude rozhodovat. A i když to budeš vědět krátce dopředu, tak to nebude tak snadné.
(brát jen jako námět k diskusi)
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 960×
Přečteno 23 979×
Přečteno 19 503×
Přečteno 18 288×
Přečteno 12 891×