Hlavní navigace

Názor ke článku Demokracie je nesmysl od petrfree - Nedá mi to nezareagovat. Asi se všichni shodneme,...

 • 5. 1. 2012 11:29

  petrfree (neregistrovaný) 90.183.224.---

  Nedá mi to nezareagovat. Asi se všichni shodneme, že demokracie má své kořeny ve starém Řecku (a to vůbec nesouvisí s tím, kam to naši jižní přátelé dotáhli. ;-) ). Už sám původ slova je řecký. Jestli mě paměť neplete, byla starověká řecká demokracie také zastupitelská, ale na to, aby se člověk mohl stát zastupitelem, musel disponovat určitými morálními a rozumovými schopnostmi (na rozdíl od našich dnešních zastupitelů, a to od těch nejnižších stupňů na obcích až po příčky nejvyšší). To je zásadní rozdíl, který odlišuje původní záměr od dnešního provedení.
  Možná trošku odbočím, ale tento princip se uplatňoval v lidském společenství snad od pradávna. Když byla nejlepším argumentem síla, byl "náčelníkem" (a říkejte si to mu jak chcete) ten nejsilnější. V okamžiku, kdy začal rozhodovat i rozum, vybírali si za svého vůdce vždy toho, o kom byli přesvědčení, že je nejlepší. Jen ve skupině několika lidí se to dělá relativně jednoduše.
  Kritickým místem pro fungování systému zastupitelské demokracie jsou podle mě politické strany. Ano, je normální, že se lidé podobného smýšlení sdružují do určitých skupin. Jenže potom tyto skupiny propadají elitářství, prospěchářství a podobným nešvarům, a to celý systém prakticky ochromuje. Celé je to postavené na nejobyčejnějších lidských vlastnostech. Tedy začít by měl každý u sebe. Vždycky říkám, že se snažím chovat tak, abych se na sebe mohl druhý den ráno podívat do zrcadla a nezvedl se mi žaludek. Přece jen, žiju se sebou 24 hodin denně.
  Podle mého názoru je nejlepší společenské zřízení vedené "osvíceným diktátorem". Bohužel, ti se na stromech nerodí. A navíc, čím je společnost větší, tím přestává být v mezích možností rozhodovat o jejích zájmech a ve finále skončíme tam, kde jsme dnes.
  Takže abych to shrnul, zastupitelská demokracie ano. Ale složená z lidí moudrých (a to se bohužel nedá měřit), pravdomluvných, čestných, hájících zájem obecný před zájmem vlastním. Pohádky mám rád. Hlavně před spaním.