Hlavní navigace

Názor ke článku Podporuji monopol Microsoftu II od LO - [53] Zkusíte mi popsat, jak v nápovědě Windows...

 • 10. 10. 2007 1:10

  LO (neregistrovaný)

  [53] Zkusíte mi popsat, jak v nápovědě Windows najdu "blábolení o tom, jak jsou win nejlepší"? A zkusil jste někdy nápovědu na Linuxu, Solarisu, AIXu apod. (samozřejmě v GUI)? Zkuste si třeba v SuSE v Help Center najít, jak přidat uživatele, jak změnit rozlišení obrazovky, jak připojit druhý monitor, jak připojit tiskárnu, jak vytvořit partition atd. Ve Windows najdete (prostě hledejte třeba add user, change screen resolution, second monitor, add printer, create partition); na unixech nenajdete zpravidla nic.

  Co je proboha DOSBox? Snad ne historický command.com? Jestli o tom nevíte, Windows řady NT mají command interpreter zvaný cmd.exe, který má s DOSem společné jen názvy některých příkazů. Samozřejmě podporuje dlouhé názvy, takže můžete psát rename "můj dopis.doc" "tvůj dopis.doc". Skrývání přípon se nastavuje v options Windows Exploreru. Je to ochrana proti začátečníkům, kteří přejmenovávají soubor "dopis babYčce.doc" na "dopis babičce" (bez přípony).

  Makra v MS Office používám rád a často (Excel je pro mě zcela zásadní aplikace, ve které načítám, třídím, filtruji a zpracovávám data z textových souborů, webu, DB atd, a makra mi v tom velmi pomáhají). Mohu říci, že upgrade Windows i aplikace service packů nechávají makra zcela v klidu.

  Programy jsou v principu nedodělky se spoustou závad. Programátoři totiž dělají chyby, a nedá se s tím zatím nic dělat. Ale jsou na cestě technologie, které umožní vytvořit řádově spolehlivější systémy. Čekejte je na trhu mezi lety 1010-1015.

  Popisované chování (soubor nelze číst, když je otevřený pro zápis) je správné a bezpečné chování. Mimo jiné ve Windows téměř nikdo nepíše v textovém editoru, ale vždy v IDE; textový editor by byl návrat v produktivitě o 15-20 let zpátky. Mimochodem jak vám vlastnosti IDE, jako IntelliSense (doplňování klíčových slov), popisky s parametry, možnost umisťování break pointů, integrovaný debugger apod. nabízí váš "plnohodnotný" OS? :)

  Pokračoval bych, ale ze zbytku vašeho postu jsem došel k názoru, že jste Windows viděl z rychlíku, a Linux taktéž, takže nemá smysl se dál bavit.


  [56]

  Nechodím sem rozpoutávat flame (i když ten se z toho někdy vyvine, pokud jsou mi předhazovány nepravdy, jako v tomto threadu). Rád si občas na root.cz něco přečtu, a když mám na něco vyhraněný názor, nebo když vidím psanou nepravdu, tak přispěji. Když se ale podíváte na blog post, ke kterému tu píšeme, tak uvidíte, že je to FUD, který je napsán buď s vědomím, že kolem něj bude flame, nebo přímo za tím účelem. Přece si autor nemůže myslet, že bude navrhovat zýkonem danou povinnost psát SW multiplaformně, a nikdo se neozve s tím, že je to pěkná blbost.

  Prozradím vám jedno malé tajemství. NTFS by default udržuje Last Access Time pro každý soubor. Modifikace adresářové položky je modifikací adresáře, což je zase modifikací nadřazeného adresáře... Efektivně přečtení jednoho souboru může znamenat zápis desítek kB na disk (protože NTFS má by default cluster size 4kB). Pokud na stroji provedete příkaz "fsutil behavior set disable8dot3 1" a provedete restart, Last Access Time se nebude zapisovat na disk, a některé operace se tak výrazně urychlí. Kdyby váš kolega uměl Windows alespoň administrovat, tak by tohle musel vědět. Samozřejmě pro některé lidi je pak paradoxně závěr ten, že ext3 je rychlejší, než NTFS. Přitom NTFS je z těch lepších FS; minimálně v tom, že má vyjma slušného výkonu i ACL, quoty, žurnálování, má transparentní kompresi a šifrování, je ACID transakční (ne, nesouvisí to s žurnálem), umí snapshoty atd.

  Správně jste řekl, že MSDN má filtry (obsahové i jazykové). Pokud si je správně nastavíte, nebudete dostávat příklady v jazyce, který vás nezajímá. V MSDN najdete srozumitelně vysvětlené koncepty (což se velmi počítá), typické způsoby použití, referenci, příklady a tutorialy snad úplně ke všemu. Pochopitelně pokud chcete psát v J#, příkladů bude málo.