Hlavní navigace

Názor ke článku Podporuji monopol Microsoftu II od Miloslav Ponkrác - [40] Pokud budete psát v Javě, je to jedno,...

 • 9. 10. 2007 16:50

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [40]

  Pokud budete psát v Javě, je to jedno, ale kolik desetin promile komerčních programů v Javě se prodává? Doménou komerční Javy jsou rozsáhlé enterprise systémy a J2EE aplikace.

  Pokud budete v Pythonu, už to nemusí být pravda, protože modul win32 v Pythonu může raketově leccos urychlit. Ovšem v případě Pythonu se připravte na občasné zvýšené náklady, neboť každá další verze Pythonu leccos změní a už vyšla první test verze Pythonu 3000, která Vás donutí pythonovské zdrojáky prakticky přepsat. Ne nadarmo je Python označen jako jazyk "skriptovací", nikoli "programovací".

  Aplikace v Perlu jsou mýtus - žádná komerční firma Vám aplikace v Perlu dělat nebude (pokud chce přežít a mít zisk), protože Perl je taková prasečina a z toho vyplývající velká obtížnost (= velké náklady) na údržbu takové aplikace, že určitě program středního a většího rozsahu v Perlu nekoupíte.

  Kromě toho samozřejmě můžete použít C/C++/C#/Delphi/C++ Builder/Visual Basic, což jsou asi nejčastější nástroje, ve kterých se dnes z větší části píše účetnictví a komerční programy, které jsou trochu více, než drobné utilitky.

  Pokud budu dělat běžné aplikační věci, pak budu potřebovat hlavně bohaté API a předpřipravené knihovny (a samozřejmě s dobrou dokumentací), abych mohl toho programovat co nejméně - a zde Windows jasně vedou. A to raději ani nezmiňuji ten debakl jako je časté vyzdvihování Qt knihovny pro linuxové programy (licence od sto tisíc korun výše pro komerční programy).

  Nepaušalizuji, že veškerý vývoj sw pro Linux je nákladný, klidně přiznám, že to platí pouze pro 90% sw. Ok?