Hlavní navigace

Názor ke článku Podporuji monopol Microsoftu II od Miloslav Ponkrác - [30] Význam zdrojového kódu se přeceňuje. Minimálně je...

 • 9. 10. 2007 14:22

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [30] Význam zdrojového kódu se přeceňuje. Minimálně je tu pořád jedna věc, a to že zdrojový kód se neustále mění. Podle čeho tedy bude programovat? Podle stavu zdrojového kódu, který byl 1. června 2007, nebo raději podle zdrojovéo kódu 1. září 2007? A jak proboha ze zdrojáků pochopíte, že tuhle vlastnost chce autor dát k dispozici programátorovi, a tuhle chce nechat jen pro vnitřní účely? A co když vezmete zdroják jako podklad pro svůj program a použijete právě tu vlastnost, kterou autor chtěl nechat pro vnitřní účely (neboť bez dokumentace pouze ze zdrojáku to nikterak nepoznáte) a autor Vám tuhle vlastnost o 14 později změní, neboť nepočítá s tím, že jí budete užívat v programech? Jste pak v prkně, pánové a dámy.

  Nikoli zdroják nikdy není s to nahradit dokumentaci, protože jen v dokumentaci se autor vyjádří co je určeno pro vnější používání a co si hodlá nechat pro sebe a v budoucnu změnit.

  Ano, už i vývojáři jádra pochopili, že zdroják je málo, a že to nestačí navzdory v linuxové komunitě rozšířených mýtů a blábolů, kde zdroják uctívají jako posvátnou krávu.

  ALe mít dobře zdokumentované jen linuxové jádro je setsakra málo, to je tak zlomeček toho, co programátor v Linuxu používá - jen taková poznámka pro vysvětlení. Takže pokud zůstane u dokumentace jen linux jádra, je to sice zlepšení situace, ale pro programátora nijak dramatické.

  Poslední odstavec je zase o tom, že pokud je něco zadarmo, tak to má omluvit špatnou kvalitu vývojového prostředí včetně dokumentace? Dokumentační tooly jsou fajn, ale stále tu dokumentaci někdo musí napsat, alespoň do toho zdrojáku. Když nenapíše, je dokumentační tool naprosto k ničemu.