Hlavní navigace

Názor ke článku Problémy optimalizace SQL dotazů a jejich teoretická řešení od Jan - Možná jsem ze staré školy, ale stále dělám...

 • 25. 2. 2020 8:53

  Jan

  Možná jsem ze staré školy, ale stále dělám nad databází CRUD operace, kde funguje selská logika optimalizaze. Nezpracovávám nějaká našmírovaná data, ani big data (což je možná totéž), ale jen ty, která uživatel zadal.
  Proto je řešením to co píšete v úvodu, za prvé, mít v pořádku statistiky. Za druhé, po nějaké době provozu aplikace, dejme tomu po půl roce provozu, je potřeba všechny SQL commandy zrevidovat. Tabulky jsou reálně zaplněné s produkčními záznamy a teď je teprve potřeba se pořádně podívat, co drhne.
  Základem jsou samozřejmě správné indexy - pořád stará písnička - a nemít je naopak u sloupců s malou selektivitou. U CRUD pro nějakou běžnou evidenci jsou indexy zpravidla dostačující. Samozřejmě, přepokládám nízke kardinality, jeden zaměstnanec má jednu až dvě adresy, 0 - 3 děti (orientačně cca do čísla 10 je jedno kolik), atd...
  Pro mé účely jsou tedy adaptivní algoritmy cestou, kterou nechci jít, neboť si myslím, že je dobré datům rozumět a nechci se dostat do situace, že mi algoritmus již nepomůže a já jako programátor nebudu vědět co s tím.