Hlavní navigace

Názor ke článku Zpropadené CSV od Tomáš Hofman - Skoro by se chtělo říct: to máme za...

 • 5. 11. 2010 9:58

  Tomáš Hofman (neregistrovaný)

  Skoro by se chtělo říct: to máme za to prudění proti uzavřeným formátům a volání po otevřených a dokumentovaných formátech čitelných i v jiných než MS aplikacích. Kdyby všude byla MS monokultura, tak by se tohle přeci nemohlo stát :)

  Ale teď vážně: Krásně to ukazuje na jádro problému - lidé nerozumí tomu proč by měli rozumět počítačům, proč by měli vědět cosi navíc. Lidé obecně neumí - zdůrazňuji NEUMÍ - používat počítače (bohužel tohle platí i pro "IT crowd" :). Nikdo je to nenaučil - většinou jsou to samouci ("To přece musím zvládnout taky, když to zvládne moje osmiletá dcera") bez dostatku času (jeho osmiletá dcera na to totiž má moře času). Tahle mentalita se dotýká všech věkových skupin (ve kterých jsou pochopitelně individuální výjimky). Tedy problém není v software, ale v sebepřeceňování vlastních schopností.

  Podle mého názoru jde o podobný (dovolím si tvrdit, že psychologický) problém jako u řidičů, kteří jsou přesvědčeni, že dobré auto z nich dělá lepšího řidiče - nedělá, pouze dokáže lépe zakrýt jejich řidičskou nevyzrálost (brzda, která dříve - nejspíše kvůli ABS - zastaví a motor, který je dostane z 0 na 100 o 3 vteřiny rychleji než motor toho "debila ve škodovce" před ním versus odhad kdy brzdit a jak efektivně využít schopnosti motoru). IMO bude tenhle jev postupně slábnout s nástupem počítačově gramotnějších ročníků, což je ale spíše ke škodě věci, protože ona mentalita "přece vím jak na to" zde zůstane dál.

  V případě státních maturit jde ale především o hledání jakékoliv záminky proč je (znovu)nezavádět. V tomto ohledu si dovolím tvrdit, že největším nepřítelem státních maturit jsou především média. Ale to už je na jinou diskuzi...