Hlavní navigace

Názor ke článku Znáte to město a toho člověka? od Viky - [80] "Cano" mi můj jazykový cit velí nepřechylovat,...

 • 27. 11. 2014 0:29

  Viky (neregistrovaný) 194.228.20.---

  [80] "Cano" mi můj jazykový cit velí nepřechylovat, podobně jako třeba Olga Walló, francouzská jména končící na -eau apod. Ale oproti tomu třeba P. D. Jamesová nebo B. Bardotová mi zní lépe přechýlená - asi právě kvůli tomu, že bez přechylující přípony zní v češtině ta jména příliš mužsky - James jako muž, Bardot jako pán.

  Prej "normativní zdroje" :D Taky na všechno potřebuješ "normativní zdroj". :D Zkus Příruční slovník jazyka českého, tam to zaručeně najdeš a je to snad dostatečně "normativní zdroj". :) A v různých česky psaných publikacích z oboru zeměpisu a dějepisu taktéž.
  Dle svého uvážení si samozřejmě můžeš tvořit co chceš, podstatné je, jestli se to ujme a někdo to bude brát vážně. Ty mnou uvedené příklady se ujaly už před staletími a každý vzdělaný člověk jejich význam zná.
  (mimochodem - o žádné wikipedii jsem nemluvil a že nemáme "normativní zdroje" jsi tvrdil ty; pokud se ve všech česky psaných knihách už po staletí na město Aachen odvolávají jako na Cáchy, tak opravdu nepotřebuji žádný speciální "normativní zdroj", který mi to explicitně zadefinuje).

  Pořádek a systém je záhodno mít, pokud to má nějaký smysl. Rozhodně ne za každou cenu vymýšlet nějaký systém, aby pak pro samé stromy nebyl vidět les. Ono to platí dokonce i v tak exaktním oboru, jako je matematika - taky co autor, to trochu jiné značení a svět se kvůli tomu ještě nezhroutil.

  Ostatně - když na všechno potřebuješ poučku, vzoreček, pravidlo a aby to bylo pokud možno vše uniformní, jak se třeba vyrovnáváš s tím, že některá zvířátka a kytičky, jež se vyskytují někde na druhé straně zeměkoule, mají české názvy a naproti tomu některé je nemají? Podle analogického pravidla, že to má být všechno stejné, zasedne komise, co bude vymýšlet české názvy pro kdejakou bakterii? Nebo se naopak mají přestat používat všechny české názvy a na louce budou holky trhat do věnečku taraxacum? :)

  Chce to trochu víc zapojit mozek místo degradování se bezmyšlenkovitými, šablonovitými postupy a pravidly na úroveň stroje. ;)