Hlavní navigace

Názor ke článku Už jsem starý aneb když není na co navazovat od Mips - [39] Lael Оphir "S tím vznikem klávesových zkratek NC...

 • 23. 10. 2012 7:05

  Mips (neregistrovaný) 62.141.0.---

  [39] Lael Оphir
  "S tím vznikem klávesových zkratek NC před vznikem Windows to nebude tak horké. Norton Commander 1.0 pochází z roku 1986, Windows 1.0 z roku 1985."
  Tady byla řeč o způsobu ovládání. Můžete potvrdit, že ovládání Windows 1.0 (tedy výběr souborů a jejich kopírování/pře­sun/mazání) bylo v zásadě stejné jako v dneešních Windows?

  "Na Linuxu GUI konzistentní samozřejmě nikdy nebylo."
  Pokud se nepletu, o ovládání v Linuxu tu dosud nebyla zmínka a nikdo ho neobhajoval. V souvislosti s Linuxem tady padla jen lehká zmínka, že na něm není Windows Explorer.

  "Ve Windows mi ale připadá zbytečné používat dnes ve file manageru výrazně odlišný způsob ovládání jen proto, že to před 25 lety v DOSu někomu přišlo jako dobrý nápad."
  Nejdřív díky za návrat k původnímu tématu diskuse (to nemyslím zle). Vám možnost tohoto způsobu ovládání zpřipadá zbytečná, protože ji nepotřebujete. Já ale zase z druhého pohledu můžu argumentovat: Proč ten způsob ovládání, který se za těch 25 let velmi osvědčil a dodnes je mnoho lidí a firem ochotno za něj platit, násilím rušit? To je podobné, jako by někdo navrhl zrušit v Unixech příkazovou řádku. Taky to někomu přišlo před 40 lety jako dobrý nápad. Otázka zní: Má dnes tento způsob ovládání (dvoupanelový souborový manažer, příkazová řádka) opodstatní? Jinými slovy: Je to jen přežitek? Vy si to myslíte a nejste sám. Já si to nemyslím a ani já nejsem sám. A teď se můžeme dohadovat, jestli je víc těch, kteří si to myslí, nebo naopak těch druhých. A pak se můžeme dohadovat, o kolik nebo kolikrát je víc jedněch nebo druhých. A pak se můžeme dohadovat, jaká je kritická hranice pro to, aby se jeden způsob ovládání zrušil či se na něj alespoň přestal brát ohled.

  Na závěr: Každý způsob ovládání má své klady. Ovládání Windows Exploreru je konzistentní v celých Windows (tedy v celém Windows Exploreru?). Zná ho více lidí a je s ním schopno šikovněji či méně šikovně, s menšimi či většími obtížemi pracovat většina uživatelů Windows. Ovládání dvoupanelových souborových manažerů je mezi uživateli počítačů obecně méně známé. Pro nezanedbatelnou skupinu, řekněme "pokročilých", uživatelů počítačů je dvoupanelový souborový manažer těžko nahraditelný Windows Explorerem, protože umožňuje (této skupině) výrazně efektivnější a snadnější způsob práce. Mimo jiné proto, že tito uživatelé často potřebují takové operace, které jsou ve Windows Exploreru obtížné či krkolomné, zatímco ve dvoupanelových souborových manažerech snadné.