Hlavní navigace

Názor ke článku Už jsem starý aneb když není na co navazovat od Svatopluk Vít - [29] Ad Funkce - existuje celkem velmi pravděpodobná možnost,...

 • 22. 10. 2012 13:59

  Svatopluk Vít (neregistrovaný) 57.73.7.---

  [29]
  Ad Funkce - existuje celkem velmi pravděpodobná možnost, že chybějící funkci doplníte do NC klonů pomocí zásuvných modulů, takže lze říci, že to jde udělat i v NC klonu. Oproti tomu například třeba zobrazení komprimovaných souborů jako složky WE neumí vždy (jen pro běžný ZIP) - vezměte si takový 7z soubor. Kliknu na něj a spustí se mi program 7-zip (pokud jej mám nainstalovaný), pokud jej nemám, chtějí Windows asociovat. Oproti tomu NC klon může zobrazit strukturu uvnitř 7z souboru s patřičným modulem, což WE nedokáže (jen pro ZIP). Takže pozor na tato prohlášení o tom, že to v Exploreru udělat lze. Tady je jen příklad toho, co neumí. A není to žádná obskurní funkce, ale docela užitečná a používaná věc.

  Ad Dostupnost - Windows explorer všude bohužel není (třeba moje distribuce Mageia ho v základu nemá, má ale dvoupanelového správce) :) Já rád používám multiplatformní projekty, které se všude používají stejně - Double Commander nebo třeba mU commander a proto mne Windowsizace ovládání nesedí.

  Ad Obtížnost používání - WE
  Ano je to snadné, ale hodně náchylné k překliknutí. Dosti často řeším s uživateli celý strom složek, zkopírovaných z rootu někam do nějaké podsložky a to právě díky Drag & Drop.

  Ad Total Commander - nestandardní klávesové zkratky se používají již od prvních verzí NC, který vznikl před Windows.

  Na těchto protiargumentech chci dokázat, že to, co je jasné a jednoduché pro vás, pro mne znamená úplně něco jiného (například pro mne efektivita znamená používat správce souborů bez myši). Nepoužívám WE (jen v nouzi) a místo toho NC klon a vím proč. A nemůžu říct, že NC klon je lepší než WE. Je prostě jiný a pro mne efektivnější.

  Například mám sadu vlastních docela jednoduchých testů, kterými si prověřím "kvalitu" uživatele a jeho znalostí. Začíná to už třeba tím, že se 80% kolegů na pracovišti neumí do počítače přihlásit bez použití myši - nevědí, že pro přesun mezi políčky lze použít klávesu Tab a pro potvrzení stačí zmáčknout Enter.

  Jen tak ze srandy - zkuste odpojit myš a nechte někoho pracovat na počítači bez ní. Kolik lidé vám řekne, že je to nemožné? Hodně.

  Takže zahajte své testování někoho bez myši spuštěním třeba IE a zadáním nějaké adresy do adresního řádku. Asi se budete divit, kolik lidí to zvládne. Ale tyhle špílce patří na firemní akce, kdy chcete ukázat, jak dobře kdo umí pracovat s počítačem...

  Stojím si za tím, že WE ani NC klon není lepší než ten druhý. Každý je jiný, se svou uživatelskou základnou.