Hlavní navigace

Názor ke článku Už jsem starý aneb když není na co navazovat od Lael Оphir - Používal jsem NC, Volkov i XTree Gold. Dnes...

 • 21. 10. 2012 7:01

  Lael Оphir (neregistrovaný) 88.100.88.---

  Používal jsem NC, Volkov i XTree Gold. Dnes používám Windows Explorer, a jsem spokojený. V čem má být problém? V GUI lze (minimálně ve Windows) pracovat velmi efektivně. Například když máte v Exploreru otevřený adresář, klávesami Alt+D, Ctrl+C zkopírujete cestu do clipboardu. V jiném okně Exploreru, nebo třeba v Save dialogu, zase cestu pomocí Alt+D, Ctrl+V vložíte. V Exploreru se lze pohybovat zkratkovými klávesami, a těmi i kopírovat (Ctrl+C/CTRL+V), přesouvat (Ctrl+X/Ctrl+V), přejmenovávat (F2), rozbalovat soubory (po instalaci WinRARu stačí klávesa Menu+X - klávesa Menu je ta vpravo vedle pravé klávesy Windows). Vybraný adresář můžete otevřít v novém okně přes Menu+E. Z klávesnice můžete označovat i výběry souborů (Shift+šipka), rozšiřovat existující výběry (Ctrl+šipka, mezerou vybíráte). Označování shiftem a šipkami mimochodem funguje i v textu, včetně označování po slovech, řádkách, odstavcích (Ctrl+Shift+šipka) a stránkách.
  Pro spoustu věcí je zase rychlejší GUI. Plnou cestu k souboru dostanete v Exploreru přes Shift+Right_mou­se+"Copy as Path" nebo drag 'n drop na command line.
  Přitom jde o ovládání, které je společné prakticky všem aplikacím ve Windows. Samozřejmě spousta uživatelů neumí GUI efektivně používat, ale to je jejich boj. Kdo nemá problém se naučit pár stovek příkazů včetně syntaxe a umístění a význam stovek konfiguráků, nemůže přece mít problém s pochopením jednoduchého a konzistentního GUI. Chce to jen zahodit předsudky. Pokud někdo označí soubory myší, pak vleze do menu Edit a klikne na Copy, pak přeleze do jiného adresáře, znovu vleze do menu Edit a vybere Paste, tak to přece neznamená, že tak neefektivně musíte pracovat i vy.

  GUI v Linuxu se mi nikdy nepoužívala moc dobře, ale třeba se to zlepšilo, a dos tmožná v nich dnes můžete pracovat s podobnou efektivitou jako ve Windows.