Hlavní navigace

Názor ke článku Švédské drobnosti od Lael Ophir - [13] Pokud vám zdanění (bez ohledu na zemi)...

  • 29. 8. 2008 3:06

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    [13] Pokud vám zdanění (bez ohledu na zemi) nepřijde drastické, tak počítejte se mnou. U nás za vás zaměstnavatel odvede sociální a zdravotní pojištění ve výši 35% mzdy. To je samozřejmě forma daně, protože jde o peníze sražené z ceny vaší práce. K tomu vy ze té (o uvedenou částku ponížené) mzdy zaplatíte dalších 8% sociální pojištění, a 4.5% zdravotního. Ze mzdy odvedete daň z příjmu ve výši 15%. Když si jdete cokoliv koupit do obchodu, zaplatíte 19% daň z přidané hodnoty. A když si koupíte něco opravdu žádoucího, jako třeba alkohol (zábava) nebo benzín (svoboda), zapatíte navíc vysokou spotřební daň. Buďme upřímní, v Evropě vám po zdanění zbyde ze mzdy kapesné; zbytek se recykluje ve státním rozpočtu.

    Stockholm je samozřejmě daleko čistší, než Praha. Jedním z důvodů je fakt, že hustota populace je Švédsku ve 7x nižší než v ČR, a 10% Švédského území tvoří plocha jezer. Stockholmem protéká spousta neznečištěné vody z hor (to město je prakticky komplet na vodě), moře je také relativně čisté. V Praze bych opravdu nezkoušel na nábřeží chytat ryby, a pak je jíst (ve Stockholmu to není výjimečné).

    [12] Nic proti jízdě na kole, ale cyklisté na silnici nepatří. Vždycky sevelmi obávám, že mi ten hmyz spadne pod kola, a poškodí auto. Navíc rádi jezdí neosvětlení, občas opilí, naprosto nerespektují přednost v jízdě...