Hlavní navigace

Názor ke článku Švédské drobnosti od Karel - Já mám ze Švédska pocit, že se jedná...

  • 27. 8. 2008 10:26

    Karel (neregistrovaný)

    Já mám ze Švédska pocit, že se jedná o takové mírně zanedbané střední čechy. Domy jsou tam relativně ošklivé (ne architekturou, ale špinavé, šedé atd.) Výběr potravin je tam prakticky stejný jako u nás (což se nedá říci třeba o Irsku), akorát je trochu bohatší. Ceny potravin v jejich korunách jsou oproti našim cenám v našich korunách tak +/- 30%. Kupříkladu sýry jsou tam o trochu levnější, maso trochu dražší (jedí skoro to samé co my, akorát ryb mají trochu víc - ne o moc - a z drůběže se na prvním místě objevuje kachna a krůta, teprve pak kuře).

    No zkrátka - čecha nepotká ve Švédsku žádný kulturní šok ani z hlediska stylu bydlení ani z hlediska jídla. Až se mi chce říci, že nepozná rozdíl.

    Každopádně je tu jedna věc, co zarazí asi každého. V článku je to sice uvedeno, ale bez důrazu. Tou věcí jsou jízdní kola. Jsou všude a je jich moc. Před samoobsluhou běžně stojí desítky až stovky kol. Je to běžný dopravní prostředek, běžně potkáváte pány v obleku na kole, vzadu na nosiči mají kufřík nebo diplomatku. Stejně tak dámy v šatech, krátkých sukních apod. Ty mají na nosiči igelitku s botami :-) Já na to nebyl připraven a občas mi to přišlo až absurdně směšné, ale oni takhle žijí. A pokud jsem to dobře pochopil, většina kol je veřejných - prostě si zajdete do obchodu, pak si venku vezmete některé z kol a jedete domů. Druhý den na tom kole zase někam dojedete, tam ho necháte a odpoledne už tam nebude - vezmete si prostě jiné. Na druhou stranu podle toho ta kola vypadají, nečekejte žádná vytuněná díla, spíše bych je řadil do kategorie "ukrajina".