Hlavní navigace

Názor ke článku Pozdě bycha honiti aneb když licence škrtí od Martin Čížek - [20] Podle českého práva - přesně tak, akorát...

 • 16. 10. 2012 20:21

  Martin Čížek (neregistrovaný) 78.45.40.---

  [20] Podle českého práva - přesně tak, akorát není úplně pravda, že autor nemůže nic. Má osobnostní práva a ta mu nikdo nemůže vzít. Stejně tak vykonávání práv nemůže defaultně zaměstnavatel / objednatel postoupit bez svolení autora (podle mne to jde ale obejít přes souborné dílo, ale právní názor asi není jednotný, jednou už jsem takové postoupení podepisoval).

  Ale pozor, postoupení vykonávání práv je něco jiného než šíření. Chápu to tak, že vykonávání práv znamená možnost udělovat jaké licence chci komu chci* - na toto vykonavatel potřebuje svolení autora. Na šíření i umožnění šíření třetí osobě má zaměstnavatel / objednatel plné právo.

  * Měl bych při tom samozřejmě dodržovat další restrikce jako např. infekčnost GPL.

  Takže:
  * autor - osobnostní práva, musí schválit postoupení výkonu práv.
  * zaměstnavatel / objednatel - výkon majetkových autorských práv, může licencovat komu chce, jak chce, autor do toho nemá co mluvit,
  * osoba co, obdržela licenci - má práva plynoucích z licence, včetně případného šíření dál, pokud to licence umožňuje. Nevykonává autorská práva, tj. nemůže si volit licenci, pod níž by to připadně šířila.

  Dotyčný uživatel je tedy v pohodě, může to šířít dál pod jakoukoliv licencí; pokud jde o odvozeninu od GPL (což je jiná debata), má na výběr pouze GPL-kompatibilní licenci.