[20] Podle českého práva - přesně tak, akorát není úplně pravda, že autor nemůže nic. Má osobnostní práva a ta mu nikdo nemůže vzít. Stejně tak vykonávání práv nemůže defaultně zaměstnavatel / objednatel postoupit bez svolení autora (podle mne to jde ale obejít přes souborné dílo, ale právní názor asi není jednotný, jednou už jsem takové postoupení podepisoval).
Ale pozor, postoupení vykonávání práv je něco jiného než šíření. Chápu to tak, že vykonávání práv znamená možnost udělovat jaké licence chci komu chci* - na toto vykonavatel potřebuje svolení autora. Na šíření i umožnění šíření třetí osobě má zaměstnavatel / objednatel plné právo.
* Měl bych při tom samozřejmě dodržovat další restrikce jako např. infekčnost GPL.
Takže:
* autor - osobnostní práva, musí schválit postoupení výkonu práv.
* zaměstnavatel / objednatel - výkon majetkových autorských práv, může licencovat komu chce, jak chce, autor do toho nemá co mluvit,
* osoba co, obdržela licenci - má práva plynoucích z licence, včetně případného šíření dál, pokud to licence umožňuje. Nevykonává autorská práva, tj. nemůže si volit licenci, pod níž by to připadně šířila.
Dotyčný uživatel je tedy v pohodě, může to šířít dál pod jakoukoliv licencí; pokud jde o odvozeninu od GPL (což je jiná debata), má na výběr pouze GPL-kompatibilní licenci.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 437×
Přečteno 41 097×
Přečteno 35 528×
Přečteno 25 823×
Přečteno 25 630×