Hlavní navigace

Názor ke článku Penízky pro vás na přilepšenou od MartinM - Dovolím si jeden komentář, možná bude trochu delší...

 • 30. 6. 2011 10:07

  MartinM (neregistrovaný) 147.32.160.---

  Dovolím si jeden komentář, možná bude trochu delší a nejspíš nebude v souladu s komentáři předcházejícími.

  Nejprve několik faktů:
  1) každý výrobce, prodejce potřebuje zákazníky,
  2) pro vyšší zisky je nutné počet zákazníků zvyšovat.

  Z toho vyplývá první otázka: Přijímají účtenky vydané kýmkoliv nebo jenom od předem daných prodejců? Pokud od kohokoliv, může to značit problém, pokud je seznam prodejců, od kterých jsou účtenky propláceny, daný a omezený, pravděpodobně je vše v pořádku (může to signalizovat, že ony smlouvy s prodejci opravdu existují).

  Existence členských poplatků o ničem nic neříká. Přece jenom, společnost má nějaké náklady spojené s jejím fungováním a pokud se opravdu živí jenom tím, že hledají partnery se kterými uzavírají smlouvy o slevách, resp. návratu části ceny zboží, tak sice na jim může jít část této slevy do kapsy (vyplatí 30 %, ale prodejce vrátí třeba 35 %), nicméně musí myslet i na případ, kdy by nikdo žádnou slevu neuplatnil, prostě nějak musí fungovat. To, že ho úspěšnějším vrátí, a neúspěšným propadá, bych taky viděl jako v pořádku, když je možné se na začátku rozhodnout, jestli člověk chce zaplatit 5000 a nic dalšího nebo jen 2000, čímž se zavážete, že budete síť odběratelů rozšiřovat.

  Co se týká tzv. pyramidových her, poznají se na první pohled podle dvou příznaků:
  - odměny jsou vypláceny podle počtu nově získaných lidí,
  - jsou stanoveny minimální odběry.

  Minimální odběry jste nezmínil, takže zbývá posoudit, co se děje s poplatky. Přepokládám, že se jedná o jednorázové poplatky. Podle mého názoru, na to, aby ona společnost žila a vyplácela slevy jenom z těchto poplatků, jsou tyhle poplatky velmi nízké - do pyramidových her bývají vyšší - 20 tisíc, 60 tisíc. A vzhledem k tomu, že vaše odměna nezávisí na počtu nově do firmy zaregistrovaných lidí (pouze pokud to stihnete do předem dané doby, dostanete zpátky vaše 2000, což se nechá brát jako odměna za včasnost splnění vašeho závazku).

  Takže ani jeden ze dvou výše zmíněných bodů bych neviděl jako naplněný, takže si nemyslím, že by se jednalo o pyramidovou hru.

  Mimochodem, podle zákona ČR nejsou zálohy vratné, ať je ve smlouvě o ní napsáno cokoliv - vratná záloha ze zákona neexistuje. Pokud vám jí někdo vrátí, je to jeho dobrá vůle.