Hlavní navigace

Názor ke článku Nesmyslnost licencí (opět) v praxi od Karel - [18] Lidé dělají v zásadě jen věci co...

 • 19. 8. 2008 10:27

  Karel (neregistrovaný)

  [18] Lidé dělají v zásadě jen věci co jim přinášejí potěšení a věci, co jim přinášejí užitek. Teď to silně zjednoduším - pokud produkujete počítačové hry, přehrávače videa nebo hudby apod., pak ano, pak se váš postoj dá pochopit. Pokud ale produkujete programy typu jakým je OpenOffice.org, pak produkujete software, který patří do kategorie "přináší užitek". Lidé ho používají k tomu, aby si zjednodušili práci a vydělali si snáze více peněz. Oni na vaší práci profitují! Omlouvám se, pokud vám tato informace způsobila trauma.
  Pokud skutečně chcete mít jistotu, že na vaší práci nikdo nezbohatne, zvolte si nějakou restriktivní licenci, která zakáže komerční využití vašeho programu. V opačném případě na vaší práci budou lidé vydělávat peníze. A snaha nějak vymezit kdo je ten "hodný co smí" a kdo je ten "vychcánek" už zavání trochu sociálním inženýrstvím a naznačuje, že skutečně máte psychický problém.

  Dále, uživatelé samozřejmě mají právo si vynucovat. A dokonce mají možnost a sílu si vynucovat. Musel byste se hodně snažit a mít velké štěstí, abyste to změnil. Kupříkladu Microsoft se do té pozice, kdy on diktuje uživatelům, dostal. Ale takové úspěchy spočítáte na prstech rukou. Ano, vy, jakožto "dodavatel SW" máte právo nevyhovět požadavkům zákazníků, ale pak počítejte s tím, že zákazníci odejdou. Nevěříte? Podívejte se kolem sebe, jaký SW je dostupný a jaký se používá. Jako příklad uvedu něco, co tu asi většina z nás zná - Linux. Je úspěšný u zákazníků? Vlastně ani ne (v oblasi desktopu). Není to tím, že by zákazníci Linux nechtěli. Důvodem je fakt, že Linux není to, co chtějí. Poslední roky se naštěstí plno firem začlo zajímat o to, co uživatelé vlastně chtějí, a začali upravovat distribuce tak, aby tomu odpovídaly.
  Zdálo by se, že v tomto spolu v zásadě souhlasíme. No není tomu tak, vy přiznáváte uživatelům pouze právo nepoužívat to, co se jim nelíbí. Ne ne, ve skutečnosti mají právo vás zkritizovat, vysmát se vám a okrást vás o tolik času, o kolik jste je okradl vy, když jste svůj program vydával za něco, čím není (teď nenarážím na vaši tvorbu, nikdy jsem o ní neslyšel, narážím na OpenOffice.org) Toto je ještě dost racionální názor, pokud bych chtěl, můžeme to dotáhnout až ke svaté válce za svobodný software, kterou vám podobní mění na svatou válku za svobodné smetí a právo obtěžovat kohokoliv svými odpadky.

  PS: Já sám jsem kdysi i vydal pár malých prográmků (public domain, kolem roku 1995 hype kolem GPL ještě neexistoval, dnes bych použil BSD licenci) a dvě větší věci. Protože jsem byl stejně paranoidní jako vy, vydal jsem je pod licencí, která zakazovala komerční použití. Podstatný byl můj přístup "já jsem to dělal pro sebe, ale když už to funguje, proč by to mělo ležet v šuplíku/na disketě". U vás pozoruji spíše přístup "dělám to pro vás tak se mi klaňte". Musím se přidat k dalšímu vašemu oponentovi - je to známka psychického problému. Nejspíš nejde o nic vážného, spíše působíte jako krajně extrovertní osobnost s mírně paranoidními sklony. Nebojte se, v tom byste nebyl sám.