Hlavní navigace

Názor ke článku Mandriva 2009 s Bíbrem od A. S. Pergill - [20] Právě nesmyslné zrušení supermountu, který bezvadně fungoval...

 • 21. 1. 2009 14:26

  A. S. Pergill (neregistrovaný)

  [20] Právě nesmyslné zrušení supermountu, který bezvadně fungoval od Mandrake 8 (možná i dřív, ale se staršími zkušenosti nemám) - tj. vrazím disketu do mechaniky, ono to zachroustá a vidím ji i jako běžný user a mohu do ní zapisovat i z ní číst - považuji za největší průšvih současné Mandrivy.
  Druhá věc je, že asi dva roky předtím Mandriva provedla jakousi "inovaci", spočívající v tom, že systém po každém zapsaném bloku disketu skenuje (nebo dělá něco podobného), takže zápis "plná disketa" trvá asi 20 minut - podstatně rychlejší je připálení stejného objemu dat na CD. Návrat k původnímu zápisu na disketu (na způsob Mandrake 10) by byl asi nejlepší.
  Ta nově vytvořená náhražka z grafického prostředí (jakýsi skript ve složce Desktop) jednoduše nefunguje, respektive po naštelování grafickými udělátky (které tam udělají jakési naprosto záhadné změny a spouštějí se s právy roota) funguje jen do prvního restartu počítače, pak se ty skripty nastaví na jakési implicitní hodnoty, které ji opět zneprovozní (kdyby bylo v dokumentaci uvedeno, kde jsou v systému uložené, tak by se daly nastavit správně tam, a nevadilo by to). Podobně se chovají i skripty obsluhující tisk, ale tam to ze záhadných důvodů přežije více restartů, než se to samo od sebe změní. A pokud už se musím hlásit na počítači jako root, pak je daleko jednodušší než kašlání se s nějakou grafikou použít klasické:
  mount /dev/fd0 /media/floppy -t vfat
  umount /media/floppy
  na způsob třeba RedHat 5 a jiných dister z té doby.
  Na počítači, co používám já, mi to nevadí, ale máme počítače v učebně, a tam bych docela nerad dával studentům rootovské heslo a zase se občas stane, že by na disketu něco mohli chtít dát, přestože to dnes častěji to pošlou e-mailem nebo nahrají na flash disk.
  Pokoušel se to vyštelovat podle návodů náš IT pracovník, který je VŠ vzdělán v počítačích a s linuxem pracuje běžně, a podařilo se mu, bohužel, jen to zprovoznění dočasné, fungující do 1. restartu. Naštěstí je disketa už dost okrajová záležitost, jinak bychom museli přejít na jinou distribuci, která touhle nectností netrpí.