Hlavní navigace

Názor ke článku Kdy začneme brát vážně licence? od svatas - [95] Tomáš Bláha No já si myslím, že ty...

 • 4. 12. 2007 8:09

  svatas (neregistrovaný)

  [95] Tomáš Bláha
  No já si myslím, že ty podmínky užití nejsou vztaženy k originálnímu klientovi, ale k síti. AOL provozuje síť a ta má podmínky. Že se zobrazují při instalaci originálního klienta je jiná věc. V té licenci se také píše, že použitím sítě ICQ se zavazuji tyto podmínky používat. Tedy nikoliv používáním originálního klienta ale použitím sítě ICQ.
  Musíme začít rozlišovat, že se to neváže na klienta ale na síť ICQ. O tom tady mluvím. Stále jen o síti, ne o klientovi ICQ, jak se snaží mnoho lidí tvrdit. AOL neprovozuje klienta, ale síť. Klient sám o sobě nedělá nic, ke své práci potřebuje síť ICQ.

  [94] Mr. Zdeeck

  Jsem vlastníkem fotbalového mužstva. Postavím si krásný nový fotbalový stadion, aby mělo mé družstvo kde hrát a trénovat. Vy půjdete kolem a řeknete si, že je to dobrý stadion a že si tam po obědě půjdete s kamarády zahrát fotbal. Zjistíte, že hlavní brána je otevřená a že u ní visí cedule, na které je napsáno "Vstup bez povolení majitele stadionu zakázán." Když se dojdete za majitelem zeptat, zda vás na stadion pustí, tak zjistíte, že za jistých podmínek ano (musíte mít speciální kopačky a míč) a hlavně, že při vstupu dostanete všichni reklamní letáky a povinně si je budete muset v průbehu hry číst. To se vám nelíbí.

  Druhý den půjdete kolem stadionu ještě jednou a zjistíte, že je tam i vchod pro zaměstnance. Není hlídaný, není zabezpečený a není nijak speciálně označený. Proto na stadion s partou přijdete a začnete hrát. A budete tam chodit hrát každý den.

  Jednoho dne vás tam chytne hlídač a vy mu řeknete, že si nejste vědomi nějakého porušení pravidel, protože u vašeho (služebího) vchodu není nic napsáno (že by se tam jako nesmělo) a že tam chodíte hrát dlouho a že tam chodí hrát všichni, které znáte. A že si to má líp zabezpečit, abyste tam jako nelezli.

  Také se odjinud dozvíte, že existují lidé, kteří sice mají mé povolení ke vstupu, ale reklamní letáky zahazují hned po vstupu a nečtou je. To se mi jako majiteli samozřejmě vůbec nelíbí, protože když lidé nečtou reklamní letáky, nemám na provoz - ten kdo vydává letáky mi nezaplatí.

  A teď si představte, že existují lidé, kteří tam na tom stadionu začnou pořádat zápasy a vybírat vstupné!

  A teď se ptám, na těchto analogických případech :

  a) bude se vám (když budete v mé kůži vlastníka stadionu) líbit, když vám na stadion budou chodit lidé bez vašeho svolení?

  b) budou vám do očí tvrdit, že tam chodí proto, protože tam nemáte hlídače a že to není jejich problém, že ho tam nemáte?

  c) bude se vám líbit, že si komerční firmy budou na vašem stadionu pořádat vlastní zápasy a vy z toho nebudete nic mít?

  Někdo přece musí platit údržbářům a zahradníkům za to, že bude stadion a přilehlé příslušenství v pořádku a že bude trávník postříhaný a zavlažený.

  Problém, který teď momentálně řešíme je ten, že zatím jsem nenajal hlídače, který bude kontrolovat, zda ten, kdo na stadionu hraje, má povolení. Vládne trochu džungle. A zatím mne to nezajímá. Nic to ovšem nemění na faktu, že u hlavní brány visí cedule, že tam mohu jen ti, kterým to povolím.

  Jediné, co v tuto chvíli můžu udělat je to, že vás ze stadionu vyvedu, ale už mi to nezaručí, že tam nepřijdete znovu. Ve chvíli, kdy obsadím všechny vstupy hlídači, patrně se někdo pokusí použít kleště a proniknout skrz pletivo...

  Je to teď jasnější? Myslím si, že příklad je celkem trefný.