Hlavní navigace

Názor ke článku Kdy začneme brát vážně licence? od Tor - V článku je IMO více logických chyb než...

 • 30. 11. 2007 19:33

  Tor (neregistrovaný)

  V článku je IMO více logických chyb než jedna. Několik poznámek:

  1. Opakované použití formulace "z morálního hlediska jde o porušení zákona". Porušením zákona nějaká činnost je nebo není a rozhodnout to může jedině soud.

  2. Z morálního hlediska může být určitá věc správná anebo nesprávná a tohle rozhodnutí je na každém člověku samotném a na jeho vlastních morálních zásadách. Svaťas tedy o tom může rozhodnout jedině za Svaťase.

  3. Ad ICQ - tohle je problém z oboru teorie her. Jedinec nemá šanci nic změnit, organizovaná skupina možná ano. Problém je, že i morálka patří do rozšířených ekonomických kategorií a dochází ke konfliktu jednotlivých zásad. Extrémní příklad - jsem přinucen používat Linux (nebo jiný nepodporovaný OS) a moje stará teta se mnou potřebuje pravidelně komunikovat přes IM klienta. Nemohu ji nutit (z nějakého důvodu), aby přešla na jiný protokol, nemohu (z nějakého důvodu) používat ICQ2Go. Z hlediska morální ekonomie se rozhodnu porušit licenci ICQ i v případě, že uznávám, že licence se mají dodržovat. Toto rozhodnutí je výsledkem určité úvahy, kterou by bylo při troše snahy možné vyjádřit zjednodušeně nějakou rovnicí. Tato rovnice bude pro každého jiná.

  4. CD s filmy za 50 Kč se objevily z nějakého důvodu. Podle mého názoru také proto, že alternativní ("pololegální" a ilegální) distribuční kanály zvýšily flexibilitu poptávky.