Hlavní navigace

Názor ke článku Jak s námi cvičí licence od svatas - Díky za komentáře. Rozhodně nejsem proti licenci GNU...

 • 18. 6. 2007 12:53

  svatas (neregistrovaný)

  Díky za komentáře. Rozhodně nejsem proti licenci GNU GPL. Myslím si, že má smysl už jako obrana pro všechny zde zmiňované věci. Já jsem šťastným uživatelem Joomly a měnit nehodlám. Pro Joomlu neprogramuji (protože to neumím), mám to spíše jako koníčka, píšu dokumentaci, překládám. Mrzí mne, pokud to tak z článku nevyznělo.

  Celé to mělo být zamyšlení nad tím, jak nám licence či patenty mohou zkomplikovat život (a třeba i nevědomky). Vždyť Joomla je tu s námi skoro 2 roky a nikdo nikdy neprotestoval proti vytváření komerčních doplňků. Joomlu jsem zvolil z toho důvodu, že ji znám, znám i situaci kolem ní. A je to pro mne naprosto konkrétní a hmatatelný praktický příklad, jak se GNU GPL licence může obrátit proti původním záměrům.

  Původně bylo Mambo komerční a pod uzavřenou licencí. Po čase se otevřelo a nastal jeho boom. Všichni z něho byli nadšení. Pak se objevila Joomla a bylo to prakticky stejné.

  To co mi vadí je to, že Joomla bude fungovat i bez mého rozšíření. Ale pokud se rozhodnu, že mi nějaká funkce chybí, doprogramuji si jej. Pokud to udělám pro sebe, je to OK. Pokud to udělám pro svou službu je to také OK (např. doplněk, který nabídnu jakou součást své nabízené hostingové služby). Pokud ovšem zjistím, že se daná věc hodí i jiným a chtěl bych na svém nápadu vydělat, jsem docela dost omezen v tom, jak to udělat.

  Jde mi spíše o to, že rozšíření čehokoliv (Joomly!, GIMPu, OpenOffice.org...) lze chápat jako samostané dílo, které s původním projektem vlastně sdílí jen API (alespoň dle mne).
  Je totiž vidět, že v tom, co je nebo není odvozené dílo mají nejasno i právníci. Jeden říká že to je odvozené dílo, jiný zase ne. Obrana je jednoduchá, nepouštět se do konfliktů a prostě rozšíření nedělat a přejít k projektu, který má jinou licenci, která mi pro tento účel vyhovuje.

  Nemyslíte si, že to trochu může zbrzdit rozvoj jakéhokoliv projektu?

  Proč nemůže být licence jednopdušší? Proč se musí hádat právníci mezi sebou?

  Původní cíl GNU GPL byl jasný, každý nechť má právo pracovat s kódem pod touto licencí dle určitých zásad a ať má právo vyžadovat stejné věci i od druhých. Je to jakýsi společenský závazek, který dodržujeme.

  Časem se ukázalo, že existují jisté oblasti, kde je výklad licence nejistý a nejednoznačný a kde nakonec může i trochu škodit a lze říci, že to tak původní autor třeba ani nezamýšlel.

  Myšlenky svobodného software jsou šlechetné a já je uznávám a vyznávám. Jen jsem chtěl poukázat na jejich úskalí.

  Osobně si myslím že člověk, který vytvoří komerční rozšíření pro Joomlu je mi mnohem více sympatičtější než člověk, který vytvoří balíček Joomla CD a to pak prodává (krásný příklad je např. GIMP vs WINGIMP, což je instalace GIMPu pro Windows s pár doplňky a štětci na CD za bratru 79 USD).

  A to jsem chtěl v článku říci. Myslím si, že se vše nakonec stejně uchýlí k systému, že všechna rozšíření budou pod GNu GPL a budeme více přispívat. V dnešní době není problém poslat peníze kamkoliv. A sám jsem takto už několikrat přispěl.