Hlavní navigace

Názor ke článku Geek s rodinou v zádech – Co je k dispozici geekovi? od JirkaS - [5] U automatické planetové převodovky je pro každý...

 • 20. 6. 2014 10:48

  JirkaS (neregistrovaný) 83.167.228.---

  [5] U automatické planetové převodovky je pro každý stupeň samostatná sada ozubených kol a řadí se tím, že se u příslušného stupně jen zabrzdí vnější kolo (to s vnitřním ozubením). Jednotlivé stupně jsou proto striktně odděleny. Že to zdánlivě není rozeznatelné je dáno jen dalším "hardwarem" okolo, např. hydrodynamickým měničem místo spojky. Minimálně sluchem je řazení ale poznat podle otáček motoru.
  U variátoru může v extrémním případě dojít i k tomu, že motor běží s konstantními otáčkami a přitom se rychlost auta plynule mění.
  Variátor může být zkonstruován více způsoby (jak je vidět i na té wikipedii) a jeden z nich využívá i planetový převod. Ten tam ale sám o sobě k žádnému řazení není, jen je prostě výhodné ho v daném řešení využít.
  Planetové převodovky obecně se používají na mnoha místech a člověk to ani netuší. Třeba v LEGO Technic motorcích. Nebo jsme měli doma kdysi kolo, které mělo místo přehazovačky třístupňovou planetovou převodovku v zadním náboji.
  Ale to jen pro upřesnění, samozřejmě o nic nejde. :-)