Hlavní navigace

Názor ke článku Čeština? Jdi mi k šípku! od Franta - [80] Myslel jsem to primárně na programy, které...

 • 14. 5. 2008 18:55

  Franta (neregistrovaný)

  [80] Myslel jsem to primárně na programy, které si člověk nechá vyvinou na zakázku (dnes, v ČR), tam bych problémy s diakritikou v názvech souborů netoleroval a kdyby mi dodavatel řekl: "tak si to pojmenovávejte bez háčků, né.", tak bych ho asi něčím umlátil :-)

  U historických nebo zahraničních programů, kde autor nemá v ČR ani pořádně zastoupení (a možná o náš trh ani nestojí) je to samozřejmě problematičtější. Pokud takový program nemá konkurenci, musí se bohužel dělat kompromisy a ústupky. Ale obecně dávám přednost používání češtiny (a mezer a dalších znaků) a když něco nefunguje, tak hlásit chyby a pořád "otravovat" autory programů. Protože to je jediná cesta, jak zlepšit situaci. (BTW: jsem vývojář, ne nějaký zmlsaný uživatel :-) ). Když tu někdo píše, jak nepoužíváním diakritiky předchází problémům, tak je to celkem úsměvné - nejvíce našim problémům by se předešlo, kdybychom vůbec nepoužívali počítače :-)

  "Jako to, že něco má nějakou vlastnost, ještě neznamená, že se tato vlastnost musí používat."

  Tohle mi přijde jako dost mizerný stav, když něco naoko funguje, ale lidi mají strach to používat, protože to vlastně zas tak moc nefunguje...

  Takže: češtinu používám a nemám s ní téměř problémy, taky díky UTF-8. A když se náhodou problémy objeví, je lepší nestrkat hlavu do písku (odsouvat problém), ale chyby hlásit, případně se je pokusit sám řešit.