[3] Jedna věc je podepsat s rozvojovými zeměmi dokument na téma "jak bychom chtěli OLPC, a jak je to super nápad". Druhé věc je dostat z nich závaznou objednávku, a poté peníze. Ta druhá fáze se nějak ne a ne pohnout. Důvody chápu - rozvojové země nemají peníze, notebooky do škol nejsou prioritou (prioritou je rozšíření školní docházky, snížení negramotnosti, elektrifikace škol apod.), a navíc z celé věci nekoukají žádné úplatky pro místní úředníky (mnohdy se úplatky považují za formu daně).
Samotný OLPC je sadou výběhových komponent, s mimořádně mizerným výkonem, bez možnosti běhu "opravdových" aplikací. Rozvojové země by spíše potřebovaly wiki na témat typu "jak správně zasít", "jak levně postavit dům, verze pro polopoušť", "co vědět o chorobách než půjdete k lékaři", "dlouhodobá předpověď počasí pro zemědělce", "doporučený pěstitelský plán pro příští rok podle oblastí" apod., plus přístup k těmto informacím z každé vesnice.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 33 501×
Přečteno 31 597×
Přečteno 30 298×
Přečteno 23 087×
Přečteno 22 068×