Hlavní navigace

Názor ke článku A za komunistů bylo líp! - Díl 3 od JmJ - Jako bych videl sebe! Atari sem dostal v...

  • 17. 11. 2007 8:40

    JmJ (neregistrovaný)

    Jako bych videl sebe! Atari sem dostal v roce 89 s kazetakem (divna vec, nebyl to sedy XC-12, ale bezovy se znackou Phonemark ci tak nejak) ale bez turba a bez joysticku. Bylo to 130-XE. Kamarad mel taky takove, dokonce s origo monitorem :-)

    Nemaje zadne hry, a maje otce programatora a 2 manualy (italsky a nemecky), jal jsem se ve svych 8 letech programovat. Aspon sem mohl vytvory ukladat na kazety, ve kterych sem po nejake dobe mel dokonaly bordel i pres varovani meho otce, ze si mam psat, od kolika do kolika otacek je jaky program ulozen :-)

    Pozdeji otec sehnal nejake hry ve formatu standard z atariklubu v ostrave. Hrat se dali jen dve hry, neb ostatni vyzadovaly joystick. Tak sem paril Super Zaxxon a Tappera jako o zivot. Navic sme meli starou televizi, ktera byla jednak cernobila a druhak neumela zapadni normu zvuku.

    Joystick sme shaneli kde to slo a nakonec se podarilo koupit nejaky ceske vyroby asi v roce 90 v Jablonci nad Nisou, kde sme byli na dovolene. Hned jsme s bratrem uzaviraly dohodu, kdo bude kterou z nasich cca 20 her hrat prvni :-). A tak jsme zacali gamesit Boulder Dash, Wizard of War (nemate nekdo verzi pro emulator, ktera jede? ;-) ) a Panama Joe (montezuma's revenge).

    Programovani me ale nepustilo, tak v 10 sem naprogramoval hru "bombarder". Letadelko - ctverecek - letelo - skubalo se - zleva doprava po obraze a po kazdem preletu kleslo dolu. pod letadlem byly domy - sloupce ctverecku - a urcitou klavesou se shodila bomba - ctvrecek - ktery domy nicil. dnes bych to napsal asi na par radek, tehdy z toho byl soft, co se nahraval asi tak dlouho jak zminovane international karate :-)

    Pak jsem se dostal do kromerizskeho atari klubu, kde jsem nechal za neskutecnou sumu penez (120 Kc :-) ) predelat kazetak na turbo. a to sme pak hrali jako o zivot. ale programovani me stale drzelo, takze sem psal ruzne graficke editory, editory zankovych sad, ruzne jednoduche gamesky atd. Casem sem cuchl k assembleru a jeste asi rok, kdyz jsem mel klasicke PC, tak jsem paralelne programoval pro PC a pro Atari. Jeste jsem Atari dovybavil cartridgi a tiskarnou BT-100.

    Atari je schovane v supliku a navody k nemu jsou v knihovne spolu s manualem k procesoru Motorola 6502.

    PEEK(560)+256*­PEEK(561) = aresa pocatku display listu
    ... a pak ze programovani nedeformuje lidi :-)