Názor ke článku A za komunistů bylo líp! - Díl 1 od LO - [61] Ještě jednou: za ČSSR se většina věcí...

  • 14. 11. 2007 2:11

    LO (neregistrovaný)

    [61] Ještě jednou: za ČSSR se většina věcí sháněla po známých a za pomocí úplatků (včetně lékařské péče, masa, ovoce a zeleniny, služeb, zaměstnání). Pokud jste si přivezl peníze s ciziny, musel jste je povinně směnit za zlodějský kurz na bony, na kterých bylo dokonce vytištěno, že jsou nepřenosné. Koupě za účelem dalšího prodeje byla trestným činem. Kopírky byly pod zámkem, a blány do cyklostylu byly číslované, protože kam bysme došli, kdyby si každý mohl psát, co chce. Možná se vám takový svět líbí. Naštěstí většině soudných lidí ne.

    Velká většina zemí funguje bez regulace nájemného. Tragédie nastává, když je regulované nájemné dokonce nižší, než náklady na údržbu nemovitostí. Stát nemůže přenášet náklady za svou péči o potřebné (třeba poslance parlamentu, kteří mnohdy bydlí za regulované nájmy) na majitele nemovitostí tím, že jim bude diktovat cenu. Nakonec tak zní i závěry Ústavního soudu. Jinak ceny mají tu "zvlášnost", že podléhají nabídce a poptávce. Pokud majitelé zvednou ceny neúměrně, byty nepronajmou, a budou mít jen náklady na údržbu. Viz též neviditelná ruka trhu ;)

    Popisované problémy "v časech bez odborů" jsou úplně jiného charakteru. Díky průmyslové revoluci silně klesla poptávka po lidské práci, a její cena se tedy prudce snížila. Svým způsobem byl komunismus "zpětným rázem" vynálezu dynama. Naštěstí se ukázalo, že i tak obrovské množství lidí bez práce lze zaměstnat. Konkrétně ve "službách pro služby". Plebs se střílet nesmí, musíme jim najít nějaký job.

    Neviditelná ruka trhu prokazatelně funguje. Komunistické ideály prokazatelně nefungují. Nakonec ekonomové by vám k tomu mohli dát dlouhé přednášky.

    Ještě jednou ke státu: cokoliv dělá stát, dělá to nutně *neefektivně* (kde jsem psal "špatně"?). Kdybyste se nad věcí trochu zamyslel, tak byste to viděl. Co nutí stát k tomu, aby poskytoval kvalitní služby? Vůbec nic. Zaplatit za ně musíte (zkuste nezaplatit daně), k nikomu jinému jít nemůžete (služby státu typicky nesmí nabízet nikdo jiný). Samozřejmě jednou za pár let můžete zaškrtnout ve volbách A, B, C nebo D. To ovšem není dostatečná zpětná vazba. Naopak soukromé firmy jsou závislé na tom, aby uspokojily vaše potřeby, a dostaly za to peníze. Je pro ně zcela zásadní vycházet zákazníkům vstříc, zjišťovat co chtějí, a nabízet správné produkty. Budvar ani Renault na tomto prostém principu nic nezmění.

    Neví, jestli by Zbrojovka Brno prosperovala, když se jí zhroutily východní trhy. Dnešní trhy se zbraněmi jsou buď rizikové oblasti typu Írán a Somálsko (kam nedodáváme z humanitárních důvodů), nebo jsou obsazené západními firmami. No a kvalita třeba u České zbrojovky (ČZ) Uh. Brod, která měla problémy dodat i kvalitní pistole pro Policii ČR, asi také nebude optimální.

    K vašemu kamarádovi: nějak se mi nechce věřit, že by ho chtěli vyhodit na hodinu (tedy za hrubé porušení pracovní kázně) za to, že odmítal pít s ostatními na teambuildingové akci. Schopnosti (souzené daným člověkem, či jinou z principu zaujatou osobou) nejsou vše. Dobrý pracovník musí umět pracovat v týmu, nést odpovědnost, držet termíny, umět se dohodnout, vést ostatní atd. - záleží na jobu. Ale nebudu soudit případ, který neznám.

    Pákistán: tamní prezident je člověkem, který dnes garantuje, že tamní jaderné zbraně zůstanou bezpečně uložené. Průšvih je v tom, že má tak velké problémy, že musel vyhlásit výjimečný stav. Říká vám něco Červená Mešita? To byla jedna z mnoha náboženských škol v Pákistánu, kde lidem vymývají mozky, učí je zacházet se zbraněmi, a připravují je na kariéru "mučedníků". Poté co před 4 měsíci došlo k bojům s osazenstvem "školy" (poté co se "studenti" se samopaly v ruce snažili brát zákon v ulicích do svých rukou) se radikálové silně aktivovali. Podotýkám, že mluvíme o hlavním městě, tedy tamním centru businessu a civilizace. A víte, co jsou Federally Administered Tribal Areas? To je západní část Pákistánu, kde je islamistů (čtěte Al-Qaeda, Taliban) daleko více, a která pákistánská vláda nemá vůbec pod kontrolou. Má se za to, že se tam zdržuje i Osama bin Laden. Zcela reálně hrozí, že Musharraf bude svržen, a jaderné zbraně dostanou do rukou lidé, kteří stáli za útokem na WTC.

    Jak se chovají USA ve světě, když nemáte ropu? Celkem pěkně. 1945-2007 Německo - z diktatury se stal mírumilovný stát s ústavou a skvělou životní úrovní. 1945-2007 Japonsko - z diktatury se stal mírumilovný stát s ústavou a skvělou životní úrovní. 1953-2007 Jižní Korea - komanči nedostali zemi ke zničení, a ta je v důsledku toho ukázkovou demokracií, a jednou z nejrozvinutějších ekonomik světa. Komunistická Severní Korea trpí hladomorem, jak typické.

    V roce 1945 jsme těžko mohli jako slované spadnout do západního sektoru. Některým lidem je to jasné, vám asi ne. V roce 1968 jsme byli pořád součástí východního sektoru, a mělo se za to, že si v něm může "majitel" sjednat pořádek. Za daných okolností nesopravedlnitelný zásah v ČSSR by se rovnal vyhlášení války SSSR. Díky tomu, že komoušské ideje v SSSR vedly k hospodářskému, politickému a morálnímu úpadku, a nakonec k rozpadu východního bloku, můžeme dnes být členy NATO (to je takový klub zemí, které jsou chráněny amíky). Kéž se sem ruský vliv nikdy nevrátí.