Hlavní navigace

Názor ke článku ...a Total Commander používáte? od svatas - [52] Pojďme se podívat na situaci kolem File Managerů...

 • 22. 4. 2009 12:39

  svatas (neregistrovaný)

  [52]
  Pojďme se podívat na situaci kolem File Managerů někdy kolem roku 2000. V té době existoval WindowsCommander (dnes TC) a další File Managery byly jen hračkami nebo jen těžily z minulosti a dál se nerozvíjely (třeba takový Norton Commander pro Windows, pak textový Volkov, FAR atd.). Free varianty prostě neexistovaly (snad tak akorát Turbo Navigator). Byl tady Servant Salamander ve verzi 1.5 (freeware) a vyvíjela se verze 2.0. Oba programy byly placené. TC nabízel spoustu funkcí a věciček u konkurence nevídaných. Uměl pracovat s archivy jako s adresáři, nabízel mnoho funkcí a podporu pluginů.

  Střih a jsme v roce 2009. Existuje TC, který nabízí mnoho funkcí, FTP a podporu pluginů. Kromě toho tady máme FreeCommander, muCommander, Altap Salamander, FAR, Unreal Commander a jiné více či méně vybavené programy. Máme možnost výběru. Přímé srovnání s TC snesou snad kromě muCommanderu všichni jmenovaní.

  Myslím si, že TC už dnes nedisponuje žádnou killer funkcí, ale kdysi jich bylo dost. Spíše má dnes nedostatky v podobě nepodpory UTF-8 atd. I tak jej ale najdete na spoustě počítačů. U některých ze setrvačnosti, u jiných z důvodu zakoupení licence na starší verzi, která běží po dnes a jistá část vítá jeho "free" model, kdy se po startu objevuje známá obrazovka s třemi tlačítky a funkčností neomezenou.

  Já dnes střídavě používám Unreal Commander nebo FreeCommander a vystačím si. Přesto je TC jakýmsi předobrazem a pro většinu mladé generace prvním produktem svého trhu. Když zmíníte NC, nevědí, že něco takového existovalo a budou se s vámi hádat, že první byl TC...

  A to jsem nezabrousil do Linuxu, jsem jen u Windows. V tuto chvíli si nedokážu vybavit, jaké nové výrazně nové funkce přišly do řady 7. Máte pravdu, že několik let je TC v podstatě stejný. Tím jak je masivní tak konkurenti musí hodně makat, aby jej dohnali. Ta doba je tu a dnes se ukazuje, že TC pomalu přichází o výsostné postavení. Stále si však myslím, že některé funkce byly v TC první a proto se u něj lidé drží. Např. taková proměna PDA v čtečku paměťových karet skrz TC? Hromadná změna (přejmenování, atributy atd.)?