Hlavní navigace

Názor ke článku IDE a já od pb. - [27] Tohle mi přijde jako jeden z prvních...

 • 26. 3. 2014 21:38

  pb. (neregistrovaný)

  [27] Tohle mi přijde jako jeden z prvních rozumných argumentů, proč používat IDE. Mým nejužívanějším jazykem je C++ a v PHP jsem taky občas dělal nějaké věci. U PHP mě nepřestávalo udivovat, jak obrovské množství chyb jsem schopný v kódu vygenerovat, a přesto to jaksi "funguje" - čím víc jsem pak programoval v C++, tím více mě tato vlastnost PHP nestačí udivovat.

  Jenže ono naštěstí C++ není PHP. C++ mi přijde jako jeden z nejstriktnějších jazyků, co jsem kdy používal. Konstrukce, které v PHP projdou (špatný počet parametrů, špatný datový typ v parametrech, konstanta místo proměnné), jsou v C++ nepřeložitelné. Před časem jsem hodil nějaký úkol v C++ na dlouholetého programátora v PHP a docela jsem se bavil, když prskal, že půl hodiny už honí v kódu chybějící středníky a ještě se mu nepodařilo program spustit.

  Někdy mě mrzí, že nejsem na IDE zvyklý, některé věci se v IDE dělají opravdu pohodlně - občas mě například potřeba pohodlného ladění vláken přesvědčí k nastartování QtCreatoru, ale to jsou spíš výjimečné situace. Někdy používám QtCreator častěji, potom začnu blbnout ve velkém s breakpointama a krokováním, IDE k tomu svádí, než zjistím, že kód, který se hemží časovači, je v něm desítka vláken a nejdelší kus synchronního kódu má kolem stovky řádků se takhle prostě ladí špatně.

  Překvapilo mě, že i QtCreator ani na mém počítači často nestíhá a nestačí psát, co do něj klepu. Při práci s Netbeans jsem si připadal, jakobych pracoval přes lagující mobilní spojení - když se do toho ještě přidal našeptávač, který občas přepsal, co jsem napsal před dvaceti úhozy, lezl jsem z toho po zdi. Bylo to jak diktovat blondýně heslo po telefonu.

 • Diskuse byla uzavřena.