Hlavní navigace

Názor ke článku Zápas Google vs. Čína skončí 0:0 od Oto 'tapik' Buchta - Rozdíl mezi A) "Google ustoupí a bude dál...

  • 26. 2. 2010 17:10

    Oto 'tapik' Buchta (neregistrovaný) 212.111.31.---

    Rozdíl mezi A) "Google ustoupí a bude dál cenzurovat" a B)"Dojde k tiché dohodě obou stran a zamete se to" je poměrně podstatný. Případ A je totiž v principu specializací případu B a totižto ta, že tichá dohoda znamená Google přistupí na všechny požadavky Číny. Ona tichá dohoda ale může vypadat třeba takto: "Vy prohlásíte, že my za nic nemůžem, a na oplátku my přestaneme podporovat Baidu." Nebo "Říkejte si, co chcete, hlavně když budete cenzurovat." Nebo "Vy prohlásíte, že my za nic nemůžem, a na oplátku Vám dáme symbolický dar na provoz vašich center v Číně ve výši 10^9 USD." Nebo může vypadat i jinak. Role možných obětních beránků z obou stran je samozřejmě vítána.

    Navíc ono úplné zametení či nezametení pod koberec má jeden drobný problém - stalo se z toho politikum. USA poslední dobou dělá poměrně hodně provokací proti Číně. To jsou samozřejmě body pro Obamu. Ale jde tady o víc. O peníze samozřejmě. Obama musí našlapovat hodně opatrně, protože jak se Čína rozhodne nechat si vyplatit pohledávky, USA hrozí bankrot. Jak Čína přestane odebírat zboží z USA, v celé Severní Americe poletí na dlažbu desítky miliónů lidí.

    A co se týká komunistické Číny - v Číně (stejně tak všude jinde minimálně od dob Stalina, předcházející období neřeším) nejde a ani nikdy nešlo o Komunismus, ale pouze o zástěrku zjednodušující práci stejným diktátorům, kterými praskají ve švech všemožné "demokratické" parlamenty, kongeresy, vlády,... Pojmy Diktatura a Komunismus nejsou v žádné relaci, jsou navzájem ortogonální. Ano, chápu, použít nálepku Diktatura pro Komunismus je jednoduchá historická zkratka, ale to je vcelku irelevantní. Každopádně nechápu, jak může někdo permanentně kritizovat Čínu za porušování lidských práv, kritizovat její politické zřízení a přitom umožnit z Číny udělat největší ekonomickou velmoc světa a navíc se na ní stát závislým, to je mi fakt záhadou.