Hlavní navigace

Názor ke článku Windows 7 nepřinášejí revoluci, jen ji dohánějí od R - Microsoft potřebuje Windows 7, tak jako potřeboval systémy...

 • 24. 10. 2009 23:03

  R (neregistrovaný) 85.207.204.---

  Microsoft potřebuje Windows 7, tak jako potřeboval systémy předchozí...

  Proč? Zastavte se, rozhlédněte se kolem sebe a popřemýšlejte, jakým způsobem se rozhoduje vaše okolí. Chová se jako dítě. (Je to výchovou? Kvalitou vzdělávacího systému? Médii? Ale to by bylo na jinou diskuzi.) Windows 7, stejně jako předchozí systémy Windows jsou novou hračkou. Úspěch Microsoftu spočívá v tom, že toto pochopil. Proto má s Windows přes 90% trhu na desktopech. Zachytil trend s hračkami - dítěti už nestačí nalezený klacík a kamínek, aby ho zabavil na dost dlouho. Hračka musí být barevná, ne příliš složitá, když potrápí, tak ne zas moc a musí plnit to, co od ní dítě očekává. Pro úspěch je ale nejdůležitější, aby vzbudila příslušný zájem, třeba tím, že ji můžete jednoduše dovybavovat. Hračka musí jít dohromady s ostatními hračkami (zvláště, když jich máte hodně a jste na nich závislí), to je věc, na kterou výrobce u předchozí hračky zapomněl. Tak, už bylo dost metafor, analogii byste jistě našli i v dalším chování tohoto největšího světového výrobce hraček.

  ... a my potřebujeme pokrok.
  A teď k tomu, proč si myslím, že i svět potřebuje tento systém. Tvůrci komerčních operačních systémů se logicky orientují na poptávku, především komerčního sektoru. Ten je jak hybatelem, tak i brzdou pokroku. Počítače a počítačové systémy pronikly všude a rostou nároky na jejich správu. Rozumná firma se snaží zvětšovat zisky a to především zvyšováním produktivity resp. snižováním nákladů. Jedním z efektivních revolučních způsobů je virtualizace. Požadavky na virtualizaci se promítly do architektury serverových procesorů a od nich k desktopovým procesorům. Přejali se i další vlastnosti jako více jader (fyzických, virtuálních), atd. Operační systémy pokud chtějí přežít, musí na toto reagovat. Windows 7 na desktopu konečně na to jakž takž zareagovaly.

  Co je brzdou? Především většina komerčního software se netýká přímo operačního systému jako takového, ale je na něm závislá. Jsou to aplikace prodávané nebo vyvíjené přímo na míru. Většina tohoto rigidního software je/byla vyvíjena ne příliš kvalitními programátory nebo za nevyhovujích podmínek (časových, finančních) a projekty analytika třeba ani neviděly. Tento software je tou brzdou, pro mnohé z nás je ale i denním chlebem. Jak správně vyvíjet, je opět na jinou diskuzi. Jenom lehce nakousnu: Trh chce co nejlevněji a nejrychleji. Proto vzniklo IDE, RAD a frameworky, ať už se nazývají jakkoliv. Frameworky přinášejí nezbytnou míru abstrakce, která si vybírá daň na výkonu. To je další z důvodů proč je trhem požadován vyšší výkon a poskytuje výdělek tvůrcům hardware, především procesorů. Microsoft se podle mě vydal vytvořením DirectX, .NET framework a kvalitního IDE logickým a správným směrem. Tady vidím ještě prostor. Aby bylo možné ještě více využít schopností hardware, je paradoxně nezbytné se od přímé komunikace odprostit. Narážím na 32-bit x 64-bit, využívání extenzí procesorů instrukčních sad SSE,... => Potřebujeme objektový počítač a ten se prosadí jedině tak, že jej prosadí dominantní hráči na trhu. (Nezbývá nám tedy nic jiného, než být trpěliví.). MS .NET framework, je už alespoň konečně integrální součástí Windows 7.
  To, co brzí rychlost OS, je taky zpětná kompatibilita s hardwarem za každou cenu. Proč mít v roce 2009 udržovanou kompatibilitu s 386 nebo prvními Pentii 586? Proč nevyužívat další rozšíření procesoru SSE,2,3,4,...? Proč nevyužívat schopností grafických karet i při běhu OS?

  To, že se Windows 7 neprosadí, je jen zbožné přání jeho konkurence. Microsoft pro dosažení úspěchu přechodu dokonce vytvořil XP Mode. Pokrok v kvalitě Windows nelze MS upřít. Windows XP bez SP, byly dál než Windows 9x, Windows XP SP-2 jsou bezesporu dál než Windows XP SP-1 a Windows 7 jdou ještě dál než Windows XP SP-3. O 64-bit verzi a pádu některých limitů ani nemluvě. Důležité je, aby vadná aplikace neshazovala OS. Uvědomte si, že to, že aplikace na novém systému nefunguje, není problém OS, ale aplikace. To samé platí pro ovladače.

  Přestože mám pozitivní názor na Windows 7 a jeho 64-bit verzi, tak ale také zastávám jiný a to, že hračky do práce a do úřadu nepatří! OpenSource zdar!