> Bez NATu v Internetu by mohly věci jako Skype fungovat bez proxy serverů
Takový optimista bych nebyl. Na domácím routeru i na firemní/školní/hotelové border-gateway by byl (a je, nezávisle na NATu) stavový firewall blokující příchozí spojení. Protože "bezpečnost" Windows a protože torrent a jiné P2P. Doma si tohle teoreticky můžete změnit/odblokovat, ale naprostá většina normálních lidí nebude vědět jak. Ve firmě je to no-way, u hotelové free-wifi to těžko budete s někým domlouvat, ve škole na něčem jako Eduroam (už teď dostanu veřejnou IPv4, ale INPUT DROP) taky. Takže zas vyhraje aplikace, co tohle bude umět obcházet. Nebude to muset dělat masově, ale třeba jen u poloviny lidí, ale ta funkce tam bude muset být.
V tomto směru by Internet bez NATu skutečně nebyl o moc krásnější.
Předpokládám, že u těch domácích krabiček bude i na IPv6 nastaveno výchozí blokování příchozích spojení. Vzhledem k Windows je to rozumné, i když to nabourává výhody IPv6. Možná ale už funguje UPNP...
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 58 648×
Přečteno 47 458×
Přečteno 46 147×
Přečteno 40 617×
Přečteno 36 330×
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.